ZAV Bruntál 2004
Putovní pohár získala OA Valašské Meziříčí, první tři místa jednotlivců studenti Václav Mikula (OA Praha, Heroldovy sady), Miloš Černilovský (OA Valašské Meziříčí) a Martin Čížek (OA Praha, Dušní)
IV. ročníku pohárové soutěže pro studenty třetích ročníků středních škol (s možností účasti mladších) se zúčastnilo rekordních 72 soutěžících z 21 škol.
Perfektní organizaci a hladký průběh letos usnadnila výrazně lepší technika, hlavní zátěž zvládala s energií sobě vlastní členka revizní komise Interinfo ČR, ing. Anděla Sedláčková. Při slavnostních okamžicích hosty pozdravil ředitel školy ing. Ladislav Konopka, ale také místostarostka obce, při vyhlášení výsledků aktivně spolupracoval osobně pan starosta Bruntálu.
K počítačem řízenému tréninku nastoupilo v pondělí odpoledne 56 soutěžících. Absolvovali soubor 38 náročných nominačních cvičení, z nichž přešel program k minutovkám. 48 účastníků překonalo rychlost 300, sedmnáct nejlepších 400, nad 500 úhozů za minutu kromě mužské trojice absolutních vítězů (Mikula, Černilovský, Čížek) se propracovala ještě Jitka Fišerová (MOA Rakovník), Šárka Bicanová (velký talent, studentka teprve prvního ročníku OA Český Těšín), Lenka Popová a Hana Hasalíková (OA Valašské Meziříčí) a jejich mladší soupeř Jan Košulič. Strhující souboj o prvenství mezi sebou svedla dvojice Mikula – Černilovský. Když pražský reprezentant Václav Mikula ustrnul na výkonu 617, diváci sledující přenos se domnívali, že se mu buď přestalo dařit, nebo další pokusy už vzdal. Jeho mladší soupeř Miloš Černilovský se dostal do čela a několika výbornými minutovkami získal náskok na hranici loňského nejlepšího výkonu Jany Abrahamové (těsně pod 700). Václav Mikula ale stagnoval z technických důvodů – měnil klávesnici. Závěr vyrazil divákům dech, když Milošových skvělých 736 čistých úhozů za minutu překonal konečnými 765! Takovou úroveň zatím žádná soutěž neměla!
Vzhledem k vysokému počtu startujících a nutnosti rozdělit je na tři skupiny by se bez využití automatického vyhodnocování mnoho soutěžících buď nedostalo včas domů, nebo by se muselo vzdát účasti na slavnostním vyhlášení výsledků. Dobře sehraná dvojice místního ing. Marka Uhlíře a ing. Heleny Matouškové ale zpracovala stovky výsledků tak rychle, že starosta města mohl nejúspěšnějším předat několik desítek minut po skončení poslední soutěže již i čerstvě vytištěné diplomy.
Číselné údaje na nich odpovídají dominantnímu postavení České republiky ve zpracování textů na PC: „sprintérskou“ desetiminutovku (symbolických 5 úhozů za chybu) poprvé ozdobilo překonání hranice hrubé rychlosti 800 z prstů Václava Mikuly, ovšem za cenu tolika chyb, že příště se bude sprintovat zřejmě s penalizací 10 za chybu. Druhý Miloš Černilovský ve sprintu nechal neopravenou chybu přibližně každé půl minuty a udržel technickou rychlost nad hranicí 10 úhozů za vteřinu, tedy 600 za minutu. Druhá desetiminutovka se opisovala z papírové předlohy při penalizaci obvyklé na středoškolském mistrovství – 50 úhozů za neopravenou chybu. Opět se stala duelem stejných soutěžících: Václav Mikula v ní neopravil 19 chyb, Miloš Černilovský 5. Čistý výsledek obou kolem 550 za minutu vyzněl ve prospěch staršího Václava rozdílem pouhých dvou chyb! Milošova vyšší přesnost přinesla ovoce ve třetím opisu s penalizací shodnou se světovým šampionátem, 100 úhozů za neopravenou chybu. Vyhrál nádhernými 5625 čistými úhozy a porazil tak absolutně nejúspěšnějšího medailistu z mistrovství světa. Oběma jmenovaným ostříleným reprezentantům ovšem skvěle sekundoval reprezentant OA Praha Dušní Martin Čížek. Ukořistil všechna tří třetí místa, ve sprintu (i když také za cenu neúnosného počtu chyb) předvedl, že jeho prsty také na hranici 10 za vteřinu mají, ovšem vysloveně zazářil dvěma náročnějšími desetiminutovkami (50 a 100 za chybu), ve kterých přehlédl vždy pouhé dvě chyby. Důrazně si tak řekl o pozvání k tréninkovému soustředění české reprezentace, stejně jako Jitka Fišerová z Rakovníka, Šárka Bicanová z Českého Těšína a Hana Borodáčová z Prahy.
Pořadatelská OA a SZeŠ v Bruntále den po setkání středoškoláků pozvala k talentové soutěži – měření sil v práci na počítačové klávesnici – žáky základních škol. Ukázalo se, že několikaletý metodický předstih ZŠ Města Albrechtice se od minulého ročníku nezmenšil: tato škola vyslala 18 soutěžících (včetně dvojice žákyň ze 7. ročníku) a ve výsledkové listině s celkem 33 úspěšnými účastníky ze čtyř škol obsadila 18 prvních míst. Nejlepší z nich si ovšem troufli i na srovnání se středoškoláky a také zde vzbudili respekt: nejen že v celkovém pořadí vlastních pohárových soutěží obsadil mezi o dva roky staršími závodníky čerstvý gymnazista z Krnova Jan Košulič (ještě loni žák ZŠ Města Albrechtic) osmé místo, ale v soutěži družstev byli jeho nástupci uprostřed výsledkové listiny na 11. místě! Z jednotlivců se jako naděje pro českou reprezentaci v kategorii žáků ukázali přinejmenším Iveta Kolarovčeková, Martin Hlaváček a Ivo Skopal. Tento výsledek bude dalším podpůrným argumentem k materiálu pana Karla Knappa, ředitele školy, který pro blížící se jednání školského výboru Parlamentu ČR o náplni výuky žáků základních škol již byl zpracován.
Poodhalit roušku tajemství výsledků ZŠ Města Albrechtice v přípravě mladých lidí na práci s výpočetní technikou nás lákalo už několik let. Proto jsme rádi přijali pozvání a po krásných zážitcích z Bruntálu se přemístili ještě o tři desítky kilometrů dál, do kraje, ve kterém jsme pak stejně jako v Bruntále potkali při besedách, jednáních, interview či oficiálních setkáních a přijetí mnoho skvělých, moudrých a pracovitých lidí. Zvláště setkání s žáky 3. – 9. tříd se stalo zážitkem nezapomenutelným. V jejich upřímně dychtivých pohledech jakoby se odrážel třpyt bělostného sněhu tento kraj tak charakterizujícího. Odjížděli jsme s přesvědčením, že nejeden úspěšný český reprezentant bude pocházet právě z těchto končin. Ale také s předběžným projektem, že některé z přípravných tréninkových soustředění na světový šampionát se uskuteční ve skvělém prostředí ZŠ Města Albrechtice.
zav