ZAV Hodonín 2010
Putovní pohár XVI. ročníku ZAV-Hodonín vybojovalo družstvo Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm
Luboš Beran obhájil roli favorita, Karin Cieslarová si cestu za hodonínským zlatem zkomplikovala nepodařenou desetiminutovkou s penalizací 100
Stát se definitivním držitelem putovního poháru je nesnadné: buď se najde družstvo, které vyhraje třikrát po sobě, nebo některá škola daný pohár vyhraje celkem pětkrát. Poprvé získali definitivně pohár ZAV-Hodonín až po 13 ročnících studenti z OA Praha, Heroldovy sady. O nový pohár se bojovalo třetím rokem a nescházelo mnoho a odputoval definitovně do OA Valašské Meziříčí. Letos trojice z „ValMezu“ David Křenek, Lucie Bolfová a Kateřina Kadlecová sice podala lepší výkon než soutěžící z OA Prostějov i Gymnázia Telč, ale na favorizované Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm už její výsledky nestačily. Ze hry bohužel vypadlo další favorizované družstvo – Martin Gráca z Gymnázia Karviná na poslední chvíli účast odřekl.
Nekompletní obsazení karvinského družstva se jako nečekané zklamání projevilo už při pátečním bodovaném tréninku: počítáno jen po dvojicích, vychází zajímavé pořadí – celkem 17 dvojic dosáhlo v součtu více než 500 úhozů:
1. Gymnázium Karviná (Karin Cieslarová + Jakub Vráblík) 1068, 2. Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm (Karolína Foukalová + Barbora Stejskalová) 938,2, 3. OA Valašské Meziříčí (David Křenek + Lucie Bolfová) 868,2, 4. OA Prostějov (Lukáš Běhal + Jakub Kvasnička) 866,6, 5. ZŠ Rožnov pod Radhoštěm, Pod Skalkou (Lucie Vašenková + Aneta Urbanová) 822,8, 6. Český Těšín (Lenka Macurová + Barbora Kunzová) 797,7, 7. Gymnázium Telč (Eliška Prknová + Vladimír Foit) 781,4, 8. Maďarsko (Turkevi-Nagy + Éva Török) 772,3, 9. OA Hodonín (Kristýna Trsová + Natália Juralová) 758, 10. OA Bučovice (David Hanák + Petra Jelínková) 725,6, 11. Mendelova SŠ Nový Jičín (Marie Dorazilová + Nikola Kovářová) 719,8, 12. OA Praha Dušní (Hana Baláčková + Marek Douša) 679,9, 13. OA Pelhřimov (Barbora Seifertová + Richard Vilímek) 649, 14. Zvolen, Spojená škola (Petra Slúková + Lucia Priadková 643,6, 15. OA Ostrava, Mariánské Hory (Lucie Nápravníková + Milan Jati) 632,1, 16. SŠ prof. Zdeňka Matějčka Ostrava (Kristína Posoldová + Jakub Hajek) 550,3, 17. OA Břeclav (Kateřina Mrázová + Jan Švejčara) 516,6.
V soutěži jednotlivců se po bodovaném tréninku rýsovala sestava stupňů vítězů mezi trojicí, která bohužel pro soutěž družstev neměla partnery: Luboš Beran (OA Chotěboř), Karin Cieslarová (Gymnázium Karviná) a Tomáš Portych (Gymnázium Postupická, Praha).
Soutěže korektura textu se celkem zúčastnilo 18 soutěžících, z nichž tři dosáhli nebo překonali skvělou hranici 10 000 bodů: Luboš Beran, David Křenek a Barbora Stejskalová. Díky vysoké přesnostíi e hned za tuto trojici probojovala žákyně ZŠ Pod Skalkou z Rožnova pod Radhoštěm Lucie Vašenková. Její spolužačka Aneta Urbanová se na nižší příčku (byť vypracovaných korektur měla více) odsunula kvůli 16 chybám.
V opisu s penalizací 10 úhozů za neopravenou chybu kralovala Karin Cieslarová, která na rozdíl od Luboše a Tomáše na druhém a třetím místě udržela chyby pod kontrolou. Rozdíl v počtu dosažených úhozů na prvním místě byl v této disciplíně až neskutečný – 1 úhoz! Také s penalizací 50 za chybu si nejlépe poradila Karin Cieslarová a jediná dosáhla výkonu nad 500 čistých. Disciplínu s nejvyšší penalizací, 100 za neopravenou chybu, však nejlépe zvládl Luboš Beran a to rozhodlo o jeho celkovém vítězství.
Ze zahraničních družstev se nejlépe vedlo kompletnímu družstvu maďarských soutěžících,ve složení Éva Török, Rita Turkevi-Nagy a Dóra Brigitta Széles, které v silné konkurenci českých družstev skončilo na krásném pátém místě. Nejlepší individuální výkon ze zahraničních účastníků podala studentka zvolenské SPOA Petra Slúková a v kombinaci skončila na krásném 18. místě. Neztratily se ani rakouské soutěžící z Windhaagu, pro něž byl hodonínský start vůbec první soutěžní zkušeností v životě.
V rámci ZAV-Hodonín 2010 proběhla tradičně už v pátek dopoledne talentová soutěž pro žáky základních škol. V minulém ročníku dosáhla vítězka 97 cvičení, letos byl tento výkon překonán dvěma žákyněmi ze ZŠ Milotice Ludmilou Ilčíkovou (112 cvičení) a Simonou Fraňkovou (108). Hranici 90 cvičeín překonali ještě dva soutěžící: Andrea Fejfarová (také ZŠ a MŠ Milotice) a Dalibor Eimut z Gymnázia Hodonín. Výsledky budou zařazeny do meziškolní soutěže 2010/2011.
Zahájení zpestřily pěveckým vystoupením studentky OA Hodonín Kateřina Zlámalová (zpěv) , Pavla Janulíková a Magda Hovězáková (obě klavír). Účastníky poté pozdravili vedle ředitele hostitelské školy Miloše Procházky také předseda Asociace ředitelů obchodních akademií Radoslav Kučera, za Maďarsko Anita Dobos, za Slovensko Janka Borguľová a Anna Škovierová, za Rakousko Marlis Kulb, za Intersteno, Interinfo a Internetovou školu ZAV Jaroslav Zaviačič.
Sestava přihlášených zahraničních družstev si vyžádala náročnou přípravu vlastních soutěží ve čtyřech jazycích (česky, slovensky, německy a maďarsky). Už po šestnácté tuto práci zvládla Helena Matoušková ve spolupráci se zástupci jednotlivých zemí a na místě pak s vyučujícími OA Hodonín Ludmilou Bulovou a Petrem Poláchem.
Zatímco zahraniční hosté měli na programu 90 minut volna, Interinfo ČR se sešlo k volební plenární schůzi, která poprvé podle nových stanov zvolila výbor sdružení na tříleté období.
Slavnostní páteční večer již tradičně pedagogům ze čtyř zemí dal příležitost k neformální výměně zkušeností. K tanci, poslechu i zpěvu v něm vystoupila Neoveská cimbálová muzika Josefa Dvořáčka. Dvojice harmonikářů (Květoslav Pospíšil a Mirek Jaborník) ochotně zahrála kromě jiného i jednu z nejslavnějších českých polek, Škodu lásky, jejíž refrény posloužily při pražském šampionátu 2007 k nádherné mezinárodní atmosféře, když všichni přítomní známou melodii zpívali z promítané či vytištěné předlohy i v jazycích, jimž nerozumějí. V Hodoníně si tuto pěveckou atrakci účastníci rádi zopakovali.
Protože Hodonín leží ve vinařské oblasti, zorganizovali hosté z Rakouska jako zpestření programu originální ochutnávku několika vzorků rakouských vín, při níž se funkce someliéra dobrovolně a obětavě s elegancí jemu vlastní ujal Petr Sekanina.
Dovolte tuto tradiční informaci zakončit slovy z mojí úvodní zdravice:
Před 16 lety vznikla myšlenka založit tuto soutěž, pan ředitel navrhl spojit její jméno s metodou výuky ZAV, jejíž kolébkou je právě tato škola. Metoda ZAV se zde skutečně narodila a díky vyučujícímu panu Jaroslavu Robkovi a celkové atmosféře školy už v letech 1954–1958 si dodnes zachovala zejména rysy motivační školy hrou. Její verze s číslem III sloužila 19 let a letos v září byla spuštěna verze IV. generace. Každou soutěží se o něco rozšiřuje, tento ročník poprvé otestuje další novinku – desátou jazykovou verzi, kterou jsme rádi začali připravovat pro naše přátele a kolegy z Maďarska.
Během 16 let se v Hodoníně na této soutěži vystřídali hosté v pořadí od nejvzdálenějších z Číny, USA, Turecka, Itálie, Maďarska a ze všech zemí bezprostředně s Českou republikou sousedících, tedy z Rakouska, Německa, Polska a Slovenska.
Vystřídali se zde hlavně soutěžící, mnozí z nich právě v Hodoníně pojali rozhodnutí věnovat se tomuto ušlechtilému sportu tak intenzivně, že stanuli až na stupních vítězů některého ze světových šampionátů.
Letošní ročník je organizačně komplikovaný tím, že se změnil termín ve snaze vyhovět OA a SzeŠ Bruntál, která slavila výročí školy. Zatímco vždy jsme se v Bruntálu v únoru brodili sněhem, letos nás sníh překvapil v Hodoníně a Bruntál nás vítal přívětivým podzimním sluníčkem. Soutěží se na listopad a prosinec nahromadilo tolik, že letošní účast nedosahuje tradičních rozměrů.
Za 16 let se tu vystřídalo mnoho studentů, vyučujících, členů vedení škol i pomocníků při přípravě tak velké akce. Nezměnilo se ale to nejdůležitější: krásná atmosféra, plodící četná nová přátelství a umožňující neformální výměnu zkušeností tak, jak k ušlechtilému sportu neovlivňovanému komerčními zájmy patří.
Hlavní poděkování za další úspěšný ročník ZAV Hodonín patří vedení školy – řediteli Miloši Procházkovi a jeho skvělým zástupcům Petře Vališové a Jiřímu Žídkovi.
zav / Foto: Vladimír Kolář a Jiří Žídek