ZAV Hodonín 2000
se při svém VI. ročníku stal opět setkáním desítek soutěžících, pedagogů, ředitelů škol a dalších hostů. Soutěžících chtělo přijet mnohem více, z původně plánovaného jednoho kola nakonec organizátoři připravili kola dvě. Přesto bylo nutno z kapacitních důvodů některým školám počet soutěžících omezit. O to smutnější přístup těch, které rozvoj internetem organizovaných soutěží pojaly jako náhradu za soutěže „živé“, spojené s osobním setkáním a své reprezentanty se do Hodonína vyslat ani nepokusily (např. OA Jablonec nad Nisou, OA Chotěboř).
Pro příští ročník organizátoři uvažují o internetovém nominačním kole.
Mnohé pedagogy do Hodonína přivedla i letošní změna programu: místo tradiční členské schůze Interinfo ČR se v páteční podvečer sjely desítky účastníků k mezinárodnímu semináři, jehož se (samozřejmě bezplatně) zúčastnilo i mnoho vyučujících, většinou grafiků. Většina z nich do Hodonína přijela jako pedagogický doprovod soutěžících, jiní (např. z Plzně) vážili cestu jen kvůli této příležitosti a následnému posezení s kolegy z celé republiky a ze zahraničí. Tématem semináře bylo „Osvědčení o kvalifikaci ke kancelářskému využití počítače“. Příspěvky odborníků z Belgie, ČR, Lucemburska, Německa, Rakouska a Ruska nejdříve informovaly o vývoji zpracování textů přímým diktátem do počítače, dále popsaly stávající zkoušku EU, jíž by měli projít uchazeči o zaměstnání ve správě členských zemí, z pohledů vedoucích pracovníků významných organizací se dotkly současné přijímací praxe a váhy různých certifikátů či osvědčení. Česko-rakousko-německá redakční skupina zhruba zpracovala závěr semináře, který vyzněl ve výzvu, aby se s ohledem na nereálnost nahrazení psaní na klávesnici přímým diktováním do počítače, na praktickou skladbu činnosti při práci na počítači, zejména zvyšující se zátěži při zpracovávání elektronické pošty apod., doplnila zkouška ECDL o dosud zcela opomíjený modul – prověrku znalosti psaní na klávesnici. Na tomto závěru se shodli všichni členové redakční skupiny, byť v ní asi třetina členů, počítačových odborníků, s vlastním výcvikem psaní teprve začíná. Po jazykové redakci hodonínského apelu bude materiál, iniciovaný Interinfo ČR, předložen ostatním národním sdružením Intersteno.
V době konání semináře ale už soutěžící měli za sebou počítačem řízený trénink. Poprvé byl jeho průběh přenášen z dvojjazyčného zdroje: soutěžící z Německa plnili stejné úkoly jako čeští studenti, ale v němčině. Průběžná výsledková listina byla jednotná. Protože čtyřfázová struktura tréninku nabízela pasáže cvičení zaměřených na transformaci, poté na techniku, další na přesnost a v závěru pak spoustu dvou až čtyřminutových opisů s různou penalizací a podle čistého výsledku možností pádu o cvičení zpět, ale i skoku až o několik cvičení kupředu, pořadí se měnilo podle toho, kterou fází se jednotliví soutěžící zrovna propracovávali: kdo prokázal mezery v bezpečném psaní naslepo některých méně frekventovaných kláves, dlouze se prodíral úkoly typu psaní zprava doleva, rychlé reakce na jednotlivá písmena, apod. Tentýž soutěžící ovšem mohl mít vysokou hrubou rychlost při psaní, takže se ze spodních míst po problémech s transformací ve fázi techniky rychle vyšplhal třeba až mezi nejlepší. Nebyl-li ale dostatečně přesný, případně se nedokázal dost koncentrovat, ve fázi přesnosti jej zase předbíhali jiní. Průběh šedesátiminutového tréninku tak přinesl nejen kvalitní technickou, ale hlavně psychologickou přípravu před vlastní sobotní soutěží (takto intenzivní sportovní prožitek žádná internetová soutěž nahradit nedokáže), ale i „infarktové stavy“ (citace z ohlasů po soutěži) přihlížejících pedagogů.
Vítězem bodovaného tréninku se stal Jiří Voloch (OA Bruntál) výkonem 82 cvičení, 2. Petra Budková (SOŠ Telč) 80, 3. – 4. Naděžda Dodková (OA Choceň) a Libor Hais (VOŠ a OA Klatovy) 78, 5. – 6. Pavel Hlaváč (OA Bučovice) a Ivana Jágriková (OA Mariánské Lázně) 75, 7. Jana Špačková 74, 8. Kamila Rosendorfová (obě OA Třebíč) 70, 9. – 10. Lenka Doležalová (OA Hodonín) a Jana Nohelová (OA Bučovice) 69 cvičení. K tréninku se dostavilo 81 účastníků.
Pořadí škol bodovaného tréninku (součet tří nejlepších):
1. OA Choceň (212), 2. – 3. OA Bučovice a OA Třebíč (205), 4. SZeŠ a OA Bruntál (193), 5. OA Mariánské Lázně (191), 6. OA Orlová (178), 7. OBA Karviná (174), 8. OA Český Těšín (173), 9. SOŠ Telč (168), 10. Praha, Heroldovy sady (163), 11. Praha, Hovorčovická (161), 12. – 13. OA Hodonín a OA Šenov (159), 14. OA Valašské Meziříčí (157), 15. StMV Neukirchen, SRN (148), 16. OA Pelhřimov (141), 17. OA Břeclav (128), 18. SZeŠ Bystřice nad Pernštejnem (120), 19. OA Kopřivnice (dva soutěžící, 99), 20. Praha, Dušní (dva soutěžící, 94), 21. OA Uherské Hradiště (dva soutěžící 91), 22. OA Klatovy (jeden soutěížcí, 78), 23. Gymnázium Hustopeče (70), 24. OA Frýdek-Místek (dva soutěžící, 55).
Skvělá trojice hlavních organizátorů (dr. Miloš Procházka, ředitel školy, mgr. Božena Zelinková, zástupkyně ředitele a ing. Ludmila Bulová, vyučující) ve spolupráci s mnoha obětavými pomocníky připravila bezprostředně po skončení semináře ty nejlepší myslitelné podmínky k neformálním diskusím mezi učiteli, zahraničními hosty, ale i dvěma desítkami ředitelů škol, z nichž se většina předtím účastnila jednání Asociace obchodních akademií ČR. Slovácké písničky v podání velmi smíšeného sboru účastníků večera za doprovodu cimbálové muziky dr. Jožky Rampáčka podtrhávaly ducha celé akce: pedagogičtí nositelé motivující „školy hrou“ nepotřebují nad hlavami vzdorujících studentů práskat bičem a srdce mívají vnímavé. Díky Vám, Hodoňáci, že se Vám již šestým rokem daří vtisknout akci ZAV-Hodonín charakter setkání dobrých lidí.
Sobota měla na pořadu to nejdůležitější – vlastní soutěž. Základní pořadí sestávalo ze součtu výkonů čtyř rozdílných disciplín: 3 x opis 10 minut při různé penalizaci za neopravenou chybu (5, 50 a 500!) a čtvrtá desetiminutovka při penalizaci 50, ale z předlohy s korekturami a gramatickými „pastmi“. Mezi jednotlivci se tato náročná kombinace stala triumfem zkušené reprezentantky Ivany Jágrikové, která si pohár (dar hostů z Neukirchenu) odvážela až do OA Mariánské Lázně. 2. místo obsadil Jiří Voloch (SZeŠ a OA Bruntál), 3. Martina Kobzová (OBA Karviná).
Asi po čtvrt století byla vyhlášena i soutěž o putovní pohár Interinfo ČR. Jako první se do jeho historie zapsala OA Praha, Hovorčovická, jejíž trojice nejlepších vyrovnanými výkony porazila OA Choceň před OA Mariánské Lázně.
Výsledky: