Pražské poselství pana Gatese: neučte se psát na počítači, zapomeňte český jazyk
Prahou projel nejúspěšnější marketingový kouzelník světa a za pár hodin stačil vylíčením vizí budoucnosti přesvědčit významné laiky z oblasti zpracování informací o zbytečnosti ovládání klávesnice.
Pochopitelně jen ty, kteří klávesnici sami neovládají, písmenka na ní hledají a nechtějí slyšet, že kdyby si svůj „výkon“ změřili, představoval by asi 80 písmenek za minutu, zvýšenou námahu zrakovou a přibližně polovinu zapomenutých myšlenek.
V době pražské návštěvy nejbohatšího muže světa jsem se jako delegát ČR zúčastnil v Miláně zasedání nejvyššího grémia světové organizace pro zpracování informací s tradičním názvem Intersteno. Kromě jiného tam bylo potvrzeno, že zpracovatelé projektu diktování do počítače (IBM a Dragon) zastavili vývoj s výjimkou anglické a nanejvýš dvou dalších jazykových verzí.
Diktování do počítače se už v červenci 2003 střetlo na mistrovství světa v Římě se zpracováním textu pomocí stenografických strojů a běžných klávesnic PC. Na stupních vítězů stálo nejvíce Čechů, jednotlivě doplněných závodníky ze Španělska, Itálie a Německa. Jejich soupeři, kteří text přediktovali, totiž překročili až stonásobně povolený limit chyb a nebyli schopni včas záplavu nepřesností opravit. Naše Helena Matoušková zpracovala text rekordní rychlostí 928 úhozů za minutu na standardní počítačové klávesnici.
Poslední informace prodejců programů na „rozlišování řeči“, tedy přímé diktování do počítače bez pomoci klávesnice, uvádějí, že se současným kvalitním diktovacím programům poté, co se naučí rozeznávat hlas „svého“ diktujícího, povede mít v počítači z nadiktovaného anglického textu správně asi 85 % písmen.
Ale teprve kdyby zůstalo chyb patnáctkrát méně, vyplatilo by se text ještě opravovat. Kdo ovšem umí na klávesnici psát, raději celý text rovnou napíše a ještě má volné myšlenky na jeho obsah a formu.
Pan Gates si tedy zřejmě především nevšiml, že se v naší zemi nemluví výlučně anglicky. A zjevně by mu nevadilo, kdybychom klávesnici ihned označili za přechodnou pomůcku pro zpracování textů a rychle se vzdali výuky psaní na PC.
V interview pro RTL nedávno pan Gates sdělil, že sám na klávesnici psát neumí. Připustil ovšem, že psaní mejlů „vlastními dvěma prsty“ mu trvá kolem čtyř hodin denně a na možnost diktování počítači se zatím jen těší.
Takže: milí čeští pohodlní odpůrci klávesnicové gramotnosti! Dobrá zpráva přímo od strýčka Sama: ušetřete si těch 50 – 120 hodin potřebných k ovládnutí klávesnice! Netrapte se s českým jazykem a jeho hroznými „i“ a „y“, „s“ a „z“! Za pár let budete moci své texty počítači anglicky diktovat. A když nebudete umět psát, vyplatí se vám u nadiktovaného textu chyby opravit. No a pak si teprve všimnete, že čím méně slov nadiktujete, tím méně budete opravovat. Není to hezká vize? Nezdržovat se gramatikou, zbytečnými jazyky malých národů, nezdržovat se myšlenkami. Vždyť méně myšlenek znamená méně textu, méně textu znamená méně oprav a více volného času! O jeho využití se vám už postará software budoucnosti.
Jaroslav Zaviačič
zástupce ČR v mezinárodní federaci pro zpracování textu Intersteno