27. mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů
Mistry v kombinaci se stali Karolína Foukalová, Jonáš Vala, Eliška Smetanová a Lukáš Janošík
Mistrovství ČR OPEN 2019 se v roce 20. výročí vzniku Interinfo ČR uskutečnilo v OA Neveklov. Skvělé prostředí, milá pohostinnost a vstřícnost se prolínaly všemi třemi dny, které jsme v tomto středočeském městečku měli možnost strávit.
Soutěže probíhají podle platného reglementu pro mistrovství světa Intersteno, jen s výjimkou kombinace. Ale i v ní se po prodiskutování ve výboru Interinfo pravděpodobně přikloníme ke stejnému přepočtu, který jsme před mnoha lety navrhli pro Intersteno: souvislost bodů s početním obsazením dané disciplíny. Jinou hodnotu výsledku má vítězství v disciplíně, v níž startoval jen jediný soutěžící, jinou v disciplíně, kde je startujících třeba třicet. Výsledek tak nejen lépe vyjadřuje kvalitu všestrannosti účastníka mistrovství, ale také minimalizuje pravděpodobnost stejného počtu bodů a tím i stejného pořadí dvou soutěžících, v neposlední řadě scházející poháry s předem připravenými štítky za určité umístění.
Ale nepředbíhejme. Ve čtvrtek se sjeli ti, kteří holdují wordprocessingu, profesionálnímu zpracování textu ve Wordu. Zadání jako vždy zpracoval Vít Valeš z NÚV, ale ze zdravotních důvodů se nemohl akce osobně zúčastnit. O vyhodnocování se tak postaral tým soutěžících pod vedením Václava Votruby (vyučující OA Hovorčovická). Absolutně nejvyššího výkonu v této soutěži, 79,4 %, dosáhla Martina Ivanova, od září studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Také druhá juniorka, studentka děčínské Evropské OA Klára Sinkulová, se vypořádala se zpracováním zadání výborně – 71,4 %. Bronzovou medaili vybojoval student žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně Štěpán Kratochvíl. Tradičně perfektní Jonáš Vala měl letos problém s ukládáním, jeden z odevzdaných souborů byl prázdný, proto ji hodnotitelé do bodovaných částí nemohli zahrnout. Mezi praktiky zvítězil Václav Votruba (74,2 %) před Lucií Hejtmánkovou z ČČK (61,1 %) a Petrem Haisem (OA Praha 10, Heroldovy sady; 60,1 %). Obvyklou hranici 50 % pro úspěšné zařazení do výsledkové listiny by ze žáků ani dětí nepřekročil nikdo, z motivačních důvodů jsme všechny do listiny zařadili, věříme, že díky tomu na sobě zapracují a příště zvládnou o něco větší část zadání.
Druhou čtvrteční soutěží, velmi náročnou na vyhodnocování, bylo protokolování. Ač se jedná o soutěž s velmi subjektivním hodnocením, stále zůstává zařazena na program světového mistrovství, byť tituly světových šampionů se v ní neudělují. Na příštím zasedání Centrálního výboru Intersteno budeme za Českou republiku navrhovat zrušení této soutěže, případně její pořádání mimo rámec mistrovství světa jen pro ty, kteří se této subjektivní, byť jinak praxi odpovídající disciplíny účastní. Zadání zpracovala Pavla Mičková, která do Neveklova nemohla osobně přijet, práce vyhodnotili manželé Absolonovi za pomoci Václava Votruby. Praktici byli úspěšní dva, Petr Hais (88 bodů ze 100) a Karolína Foukalová se 73 body. Absolutně nejlepšího výkonu opět dosáhl junior, tentokrát Štěpán Kratochvíl (97 bodů), na stříbrné pozici skončil Jonáš Vala (G Rožnov pod Radhoštěm) s 87 body a o pouhý bod méně získala na třetí příčce Martina Ivanova. Úctyhodným výkonem v kategorii žáků zabodoval Leoš Rozsypal (ZŠ Vítězná Litovel) s 71 body před spolužačkou Eliškou Smetanovou (69 bodů) a studentkou Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm Michaelou Venclovou (67 bodů).
V pátek ráno soutěž oficiálně zahájila paní ředitelka Soňa Veisová, která přivítala vzácné hosty. Soutěž probíhala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Jermanové Pokorné, na zahájení jejím jménem soutěžící pozdravil náměstek pan Martin Herman. Starostou města Neveklov je pan Ladislav Trumpich, který soutěžící srdečně přivítal se znalostí věci, sám je totiž absolventem tamější OA. Za Asociaci obchodních akademií účastníky pozdravil pan Richard Žert a popřál všem hodně štěstí. Na úvod pohovořil Jaroslav Zaviačič o problematickém vývoji rámcových vzdělávacích programů a vyzval všechny kompetentní zúčastněné ke spolupráci, abychom předešli negativním účinkům těchto změn právě na výuku zpracování textů ve školách, a to středních i základních.
Páteční dopoledne bylo vyhrazené diktátům – C-B-A a Real Time Competition. Dva soutěžící dosáhli neuvěřitelných 9 minut, v prakticích s 21 trestnými body zvítězila Karolína Foukalová (studentka práv z Olomouce) a juniorům kraloval Jonáš Vala s 29 trestnými body. V prakticích stříbrná skončila Karin Cieslarová, která zachytila 8 minut s 18 trestnými body, třetí příčku obsadil Petr Hais (7, 13). Stříbro mezi juniory vybojovala Martina Ivanova (7, 23) a bronz Klára Odehnalová (studentka PedF na Univerzitě Palackého, výkon 6 minut, 4 tr. body).
I ve velmi náročné soutěži záznam textu v reálném čase zvítězila Karolína Foukalová (7 minut, 12 trestných bodů) před Tomášem Portychem (ČUN) a Petrem Haisem, oba shodně zaznamenali 6 minut se 7 trestnými body. Jen těsně za nimi se umístila Karin Cieslarová, 6 minut a 8 trestných bodů. V juniorské kategorii zvítězil Jonáš Vala (6 minut, 10 trestných bodů) před Klárou Odehnalovou (4, 15).
Poslední páteční soutěží před obědem byla korektura textu. Zadání tentokrát soutěžící hodnotili jako obtížnější, ale vypořádali se s ním skvěle. Nejlepší výkon opět padl v kategorii juniorů, Štěpán Kratochvíl za 10 minut zpracoval 182 korektur se 4 chybami, o pouhých 100 bodů porazil Jonáše Valu (186, 5) a o další minimální rozdíl 100 bodů Martinu Ivanovu, mistryni světa z Cagliari, která sice zpracovala korektur nejvíce (205), ovšem také s devíti chybami, což ji odsunulo „až“ na bronzovou příčku. Nejlepší praktik Petr Hais zpracoval 185 korektur (5 chyb), stříbrná Karolína Foukalová 161 (taktéž 5) a třetí skončil Tomáš Křenek (Petr Sekanina, s. r. o.), když provedl 168 korektur s 11 chybami. Vynikající práci, 114 korektur s jedinou chybou, odevzdala vítězka žákovské kategorie, Eliška Smetanová. Další žákyně litovelské ZŠ Vítězná Tereza Spurná skončila stříbrná. Nejvíce, 134 korektur, sice zpracovala Michaela Venclová, ale 13 chyb ji odsunulo až na třetí příčku. Za pozornost stojí dvě úspěšné práce v kategorii dětí do 12 let. Oba soutěžící splnili náročné kritérium, min. 60 korektur. Lukáš Janošík z Gymnázia Olomouc-Hejčín zpracoval 61 korektur s jedinou chybou, druhá Veronika Zajíčková (ZŠ Vítězná Litovel) odevzdala 63 korektur se 7 chybami.
Páteční odpoledne se neslo ve znamení adventní návštěvy hradu Český Šternberk a večer jsme všichni společně oslavili 20. výročí založení spolku Interinfo ČR, který se o soutěžení ve zpracování textů v České republice stará a naši vlast ve světové organizaci Intersteno zastupuje. Jeho založení bylo snem Jaroslava Zaviačiče již v šedesátých letech, ale bohužel politický vývoj v České republice jeho splnění odsunul. Na nedávné výroční schůzi v Olomouci již zakladatel Interinfo ČR nekandidoval a byl zvolen čestným předsedou. Roli předsedy převzala jeho manželka Helena. Slavnostní večer zpestřila kapela Horváth Band. Za jejího doprovodu si s chutí všichni zazpívali i tradiční Rosamunde v osmi jazycích.
Posledním soutěžním dnem byla sobota – první na řadu přišla velmi oblíbená mladá soutěž Audiotranscription (popis všech soutěží naleznete zde). Soutěžící si zvukovou nahrávku spouští individuálně ze svého počítače a může si ji zrychlit nebo zpomalit podle své rychlosti psaní v programu ExpressScribe. Diktát namluvený vysokou rychlostí se zpracovává 10 minut a za každou chybu se sráží 50 úhozů, prakticky jedna řádka textu. Nejlépe si s nahrávkou poradila a nejvíce úhozů z ní vytěžila Karolína Foukalová. Odevzdala textový soubor v rozsahu 6 258 čistých úhozů. Druhá skončila Karin Cieslarová, studentka medicíny na 3. LF a současně velmi aktivní přepisovatelka pro neslyšící (5 874 čistých úhozů), bronz vybojoval Tomáš Portych, taktéž aktivní přepisovatel, výkonem 5 517. Juniorům kraloval Jonáš Vala (5 672), stříbrná skončila Klára Odehnalová (5 058) a bronzová Martina Ivanova (4 116). Nejlepším žákem se stal Ondřej Skotnica (OA, SPŠ a JŠ Frýdek-Místek), bronzovou a stříbrnou pozici si rozdělily sestry Klementovy. Soutěže se úspěšně zhostil i Lukáš Janošík v kategorii dětí do 12 let, který zpracoval 1 226 úhozů.
Jako poslední přišla na řadu „královská disciplína“, opis 30 minut. Absolutně nejvyššího výkonu dosáhl Jonáš Vala, který psal hrubou rychlostí přes 700 úhozů za minutu! Stříbrná juniorka Klára Odehnalová odevzdala práci s pouhými 3 chybami a bronz vybojovala stále se v rychlosti zlepšující Martina Ivanova. O medaile se v kategorii praktiků poprali Karin Cieslarová (627 čistých), Karolína Foukalová (615) a Petr Hais (605). V této kategorii se žákovské stupně vítězů shodovaly s Audiotranscription, jen Adéla tentokrát předstihla sestru Nikol a na stříbrné pozici zabodoval Ondřej Skotnica. Pro děti je tato vytrvalostní disciplína zvláště obtížná, oba účastníci ji zvládli, Lukáš Janošík s 234 čistými úhozy, Veronika Zajíčková se 102 úhozy. Velmi dobře svou školu reprezentovali místní studenti v kategorii žáků, Vojtěch Rada a Jiří Slaba, oba dokázali psát na třicetiminutovce rychlostí přes 300 úhozů za minutu.
Kombinace, tedy součet bodů olympijského bodování ze všech soutěží, v nichž byl soutěžící úspěšný, vynesla největší zisk, 40 bodů, Jonáši Valovi mezi juniory. Druhá v kombinaci skončila Martinova Ivanova ziskem 28 bodů, těsně následovaná Štěpánem Kratochvílem s 26 body. Největší bodový zisk mezi praktiky zaznamenala Karolína Foukalová (37 bodů) před Petrem Haisem (33) a Karin Cieslarovou (20). Žákům vévodila Eliška Smetanová s 20 body před Terezou Spurnou (14 bodů) a o třetí příčku se dělící Michaelou Venclovou, Terezou Spurnou a sestrami Klementovými, všechny s 12 body. Pohár za vítězství v kombinaci v kategorii dětí do 12 let si odváží Lukáš Janošík (28 bodů), druhá skončila Veronika Zajíčková (10 bodů).
Byť se letos osobně nezúčastnil, na dálku organizaci velmi pomohl Robert Sigmund, který graficky navrhl a jednotlivě připravil všechny diplomy.
Největší poděkování patří týmu pracovníků OA Neveklov, v jehož náruči jsme se cítili jako doma. Pod vedením paní ředitelky Soni Veisové fungovali všichni jako skvěle seřízené švýcarské hodinky. Skvělá kombinace školy s vlastní jídelnou i internátem vytvořila perfektní podmínky, což se odrazilo ve vynikajících výkonech soutěžících a v pohodě k práci.