Opis 100 minut? Na tréninkovém soustředění v Opavě ano!

Počítačová učebna v ZŠ Ilji Hurníka se stala našim závodníkům útočištěm po dobu tréninkového soustředění.
Počítačová učebna v ZŠ Ilji Hurníka se stala našim závodníkům útočištěm po dobu tréninkového soustředění.

Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů Intersteno Katowice 2024 se rychle přibližuje. Česká národní skupina již finalizovala seznam účastníků letošního šampionátu a pokračuje v tréninkové přípravě. Ta započala už v říjnu, kdy se možní reprezentanti především ze základních a středních škol sjeli na tréninkové soustředění do Rožnova pod Radhoštěm.

V průběhu roku jsme se scházeli také online a neméně důležitou součástí přípravy bylo MR OPEN ve Valašském Meziříčí. Tam si mohli soutěžící vyzkoušet všechny disciplíny v téměř totožné podobě, v jaké budou probíhat na mistrovství světa v Katowicích.

Na konci dubna se uskutečnilo v pořadí druhé tréninkové soustředění, tentokrát v Opavě na osvědčené ZŠ Ilji Hurníka. Společné čtyři dny tréninku se nesly v uvolněné atmosféře, která pokračovala i po skončení oficiálního programu. V penzionu Raketa, kde většina účastníků bydlela, jsme absolvovali i bowling. Trénink pod vedením Heleny Zaviačičové se jako obvykle vyznačoval svou pestrostí – opisy 30 minut, na rychlost i přesnost, diktáty, audiotranscription, korektura textu… Po mnoha letech se na tréninkovém soustředění – na žádost samotných účastníků – objevil opis delší než 30 minut. Nejprve měl trvat 60 minut, nicméně závodníky takto dlouhý opis zaujal natolik, že si jej nakonec natáhli na v minulosti psávaný opis 100 minut.

Nesměl chybět také kolektivní trénink, který patří mezi efektivní tréninkové nástroje a zároveň je pro svou hravost oblíbený. Není výjimkou, že v jeho průběhu závodníci dřepují nebo chodí nahoru a dolů po schodech, čímž se alespoň trochu protáhnou po náročném sezení u počítače.

Než se společně vydáme do Katowic, čeká nás ještě poslední tréninkové soustředění. To bude v termínu od 1. do 6. července hostit ZŠ Vítězná Litovel.

Jonáš Vala

Zaujal tě článek? Sdílej.

Související články