28. mistrovství ČR ve zpracování textů OPEN
Když jsme v prosinci roku 2019 vyhlašovali mistry republiky ve zpracování textů v OA Neveklov, nikdo z nás netušil, že na dlouhé čtyři roky to byli mistři poslední. O to větší radost máme, že jsme v sobotu v poledne mohli vyhlásit mistry ČR pro rok 2023.
Hostitelství 28. ročníku této soutěže s velmi dlouhou tradicí ještě z dob Československa se ujala OA Valašské Meziříčí ve spolupráci s Interinfo ČR, které je již čtvrt století garantem soutěží ve zpracování textů. Tým hostitelů v čele s Robertem Sigmundem odvedl skvělou práci a připravil pro 40 účastníků výborné podmínky. Soutěž se uskutečnila pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, který pozdravil účastníky na slavnostním zahájení. K účastníkům z nahrávky promluvil také Jaroslav Zaviačič, zakladatel a čestný předseda Interinfo ČR, který akcentoval roli učitelů a trenérů a jejich spolupráci se žáky. V poslední době je stále těžší studenty motivovat a právě učitelé stojí v první linii, chtělo by se říci až někdy bojové. Jaroslav zavzpomínal na svého učitele Jaroslava Robka, jenž ho k psaní na klávesnici přivedl a dokázal účinně motivovat.
Všechny soutěže proběhly podle reglementu Intersteno, už v zájmu kvalitní přípravy na blížící se světový šampionát v polských Katowicích. A šlo skutečně o soutěž 21. století – veškeré procesy probíhaly automatizovaně v prostředí ZAV-JURY, nejen tedy vyhodnocení soutěžních prací, ale také stahování podkladů k soutěžím a odesílání zpracovaných soutěžních prací. Jonáš Vala připravil také prezentace v nové grafice pro vedení soutěží.
Wordprocessing
Na zářijovém jednání Intersteno byla pravidla této soutěže upravena a přidáno 20 % extrémně náročného zadání, aby bylo možno rozhodnout, kdo ze soutěžících je skutečně nejlepší. Často totiž nastávaly shody v počtu bodů nebo procent, které soutěžící zvládli splnit. Protože do doby příprav zadání nebylo známo, jak mají taková zadání do budoucna vypadat, odpovídalo to letošní dřívějšímu standardu Intersteno. A jako naschvál v kategorii praktiků se hodnotitelé potýkali s potřebou diferencovat počet bodů mezi soutěžícími na prvních dvou pozicích. Určitě by se našla kritéria vyšší profesionality nebo efektivity řešení, ale to už bychom se pohybovali na tenkém ledě subjektivního přístupu, proto máme tentokrát mezi praktiky mistry republiky dva – Martinu Kadláčkovou (PřF UPOL) a Petra Haise (vyučující OA Heroldovy sady Praha), kteří shodně dosáhli 94 procent. Na 3. místě skončil David Mašek (vyučující OA Heroldovy sady Praha) ziskem 90 % a čtvrtý Václav Votruba (vyučující OA Hovorčovická Praha). Juniorské stupně vítězů ovládl ziskem 95 %, tedy vyšším, než dosáhli nejlepší praktici, Marek Kubíček (OA Heroldovy sady Praha), stříbrnou příčku obsadil Tomáš Urban (OA Kostelec nad Orlicí) a na třetím místě skončila Elen Sztruhárová (OA Heroldovy sady). Mezi žáky s odstupem zářil výkon Lukáše Janošíka (G Hejčín Olomouc), stříbrnou a bronzovou příčku obsadili sourozenci Šimon a Eliška Vrzalovi (oba G Rožnov pod Radhoštěm). Zadání pro tento ročník vytvořil Jonáš Vala, který letos vyměnil roli nejúspěšnějšího juniorského soutěžícího za post jednoho z organizátorů.
Protokolování
Tato soutěž doznala v posledních letech změn zejména v podobě zpřísnění. Diktát je nyní rychlejší a kratší, devítiminutový, přičemž na zpracování protokolu mají soutěžící 60 minut místo dřívějších dvou hodin. Autorka zadání Pavla Mičková zvolila téma „umělá inteligence“. Nejlépe ze všech protokol na 94 bodů (z maximálních možných 100) zpracovala Petra Konečná, která soutěžila za Interinfo ČR. Druhou příčku vybojovala Martina Kadláčková s 90 body a třetí Štěpán Kratochvíl (Mendelova univerzita Brno). Juniorskou mistryní se stala Johana Valová (G Rožnov pod Radhoštěm), stříbro mezi juniory patří Tomáši Urbanovi a bronz Elišce Smetanové (G J. Opletala Litovel). Není mnoho žáků, kteří dokáží požadavkům této komplexní soutěže vyhovět. Na mistrovství byli hned tři – vyhrál Šimon Vrzala před Michaelem Furlagou (ZŠ Ilji Hurníka Opava) a Lukášem Janošíkem.
Speech Capturing
První a nejstarší z diktovacích soutěží, česky ji nazýváme trochu kostrbatým překladem „záznam mluveného slova“, se zúčastnilo 23 soutěžících. Mezi praktiky se na medailových pozicích umístili zkušení soutěžící, mezi nimiž byla nejlepší Karin Cieslarová (Psychiatrická nemocnice v Opavě), která zpracovala 7 minut s 22 trestnými body, druhý skončil Tomáš Portych (CZSP ČUN), taktéž se 7 minutami, ale 32 tr. b. Třetí příčku obsadila Martina Kadláčková, když zaznamenala 6 minut s pouhými 12 trestnými body. Titul juniorské mistryně vybojovala Johana Valová výkonem 4 minuty s jediným trestným bodem. Johana brilantně zaznamenala i šestou minutu, bohužel ale v páté překročila počet trestných bodů, a proto jí mohly být uznány „jen“ čtyři minuty. Na druhé příčce se umístila Nikol Klementová (Mendelovo G Opava) – 4 minuty, 11 tr. b., na třetí Tomáš Urban – 4 minuty, 25 tr. b. Z devíti žáků zachytili úspěšně diktát dva, shodně se třemi uznanými minutami. Jan Houdek (OA Valašské Meziříčí) byl přesnější, 12 tr. b., Eliška Vrzalová na druhém místě 23 tr. b.
Real Time Competition
Nástrahy této náročné soutěže, v níž se odevzdává přímo zaznamenaný text bez možností další editace, zvládlo úspěšně jen 10 soutěžících, 7 praktiků a 3 junioři. Stejně jako v předchozím diktátu, i zde zvítězila zkušená Karin Cieslarová, druhý byl Tomáš Portych a třetí Petr Hais. Juniorskou listinu vedla Johana Valová (4 minuty, 15 tr. b.), druhá skončila Nikol Klementová (3; 9) a třetí Tomáš Urban (3; 14).
Korektura textu
Předloha na korekturu textu, kterou – stejně jako předlohy diktátů a opisu připravili Jaroslav a Helena Zaviačičovi z Internetové školy ZAV – nejlépe vyhovovala Petru Haisovi, který zvítězil mezi praktiky, když zvládl 244 korektur s 4 chybami. Ještě o 2 korektury více sice zpracovala Martina Kadláčková, ale 7 chyb ji odsunulo na 2. místo. Bronzovou medaili z této soutěže si odváží Štěpán Kratochvíl (231; 7). Skvělým výkonem 192 korektur se 7 chybami obsadila 4. místo Petra Konečná, která se k soutěžení vrátila po šestileté mateřské přestávce – naposledy vyhrála MS v korektuře textu v Berlíně v roce 2017. Juniorské stupně vítězů patřily ženám – zvítězila Johana Valová (198; 9), stříbrnou příčku obsadila Eliška Smetanová (161; 7) a bronzovou Nikol Klementová (111; 5). V kategorii nejmladších zvítězil letos naposledy mezi žáky startující Lukáš Janošík, když zpracoval 167 korektur se 4 chybami. Druhou příčku si zajistil Šimon Vrzala (158; 3) a třetí jeho sestra Eliška (149; 5).
Audiotranscription
Nejmladší ze soutěží získává stále větší oblibu, jde o velmi praktickou disciplínu. Z praktiků se nejvíce dařilo Tomáši Portychovi, který zpracoval z nahrávky rychlostí 700 úhozů za minutu za 10 minut práce 5 826 úhozů. Stříbrná tentokrát skončila Karin Cieslarová výkonem 5 599 a bronzový Petr Hais s 5 026 úhozy. Juniorské zlato vybojovala Johana Valová (4 388), stříbro Tomáš Urban (3 968) a bronz Nikol Klementová (3 480). Nejlepším žákem se stal Lukáš Janošík (4 091), stříbrný byl Šimon Vrzala (3 671) a bronzový Filip Kempný (ZŠ Borovského Karviná), nová česká naděje pro MS v Katowicích v žákovské kategorii.
Opis textu
Poslední a nejpočetněji obsazenou soutěží byl třicetiminutový opis textu s penalizací 100 úhozů za neopravenou chybu. Nejrychleji psal v kategorii praktiků Tomáš Portych, hrubou rychlost měl přes 640 úhozů, vyšší počet chyb ale způsobil, že čistých 600 úhozů nedosáhl žádný ze soutěžících. Druhá příčka patřila Karin Cieslarové a třetí Petru Haisovi. Juniorskou vítězkou rychlostí 454,1 čistých úhozů se stala Johana Valová, když porazila Adélu Klementovou (442,1 úhozů) a Tomáše Urbana (421,6 úhozů). Nejlepším žákem byl Lukáš Janošík (467,8), stříbrná medaile zůstala díky domácímu reprezentantovi Janu Houdkovi ve Valašském Meziříčí. Bronzovou medailí jistě udělal radost své vyučující Karin Solné nadějný soutěžící Michael Furlaga ze ZŠ Ilji Hurníka v Opavě. V této disciplíně jsme vypsali také kategorii pro děti do 12 let. Kritéria soutěže splnil nejmladší účastník mistrovství, teprve dvanáctiletý Šimon Vala, taktéž ze ZŠ Ilji Hurníka v Opavě, kterého kromě paní učitelky doprovodili na soutěž také starostliví rodiče.
Kombinace
V hodnocení všestrannosti už žádná nová jména nenajdeme, na prvních místech stanuli ti nejlepší, kteří byli již jmenováni v jednotlivých soutěžích. Šest soutěžících zaznamenalo úspěch ve všech sedmi vypsaných soutěžích. Jak zaznělo při slavnostním zahájení, část rutinních prací v tvorbě a zpracování textů dokáže zastat generativní umělá inteligence nebo technologie psaní hlasem, ale ti, kdo brilantně ve spojení se svou inteligencí ovládají klávesnice, se určitě o práci bát nemusí. Ještě více bude totiž třeba, aby lidé dokázali z různých automatismů vzešlé texty editovat, vylepšit, přeformulovat a „ochytřit“, aby své cenné a originální myšlenky uměli dobře formulovat a efektivně připravit v elektronické formě. Musíme se ale snažit zachovat ve školství výuku ovládání klávesnice a následného zpracování textů, aby ze škol v souvislosti s tzv. novou informatikou nevycházeli samí programátoři, kteří nebudou umět zformulovat větu, natožpak ji napsat či dokonce naformátovat …
Mezi soutěžemi je třeba nabrat sil a odpočinout si, proto byla na páteční odpoledne připravena návštěva Moravské gobelínové manufaktury a prohlídka vánočních trhů na náměstí. Na exkurzi jsme si mohli prohlédnout nejen nádherné ručně tkané a vázané koberce a gobelíny, ale také práci zručných pracovnic. Jde o velmi staré řemeslo, které ovládá jen minimum lidí v celé republice. Obdivovali jsme, jak se gobelíny restaurují a opravují, je to opravdu obdivuhodná mistrovská práce.
Páteční večer strávili téměř všichni účastníci na společné večeři v restauraci Rajka. Sešli se staří přátelé a vznikla i přátelství nová. Spojuje nás láska k textům, písmenkům, slabikám i korekturám, a přestože na soutěžním poli jsme si konkurenty, v osobním životě jsou z nás ti nejlepší přátelé. A toho si vážím možná ještě více, než skvělých výkonů, které soutěžící podali.
Velké poděkování patří Zlínskému kraji za záštitu nad soutěží a městu Valašské Meziříčí za velkorysou podporu. Starosta města Robert Stržínek osobně vítězům předal spolu se zástupkyní ředitele OA Andreou Hlavatou medaile a poháry.
Organizace mistrovství není snadná záležitost, stojí mnoho desítek hodin práce. Proto bych na závěr chtěla poděkovat všem, kdo přiložili ruku k dílu, zejména kolegům z výboru Interinfo – Pavle Mičkové, Robertu Sigmundovi a Jonáši Valovi. Mám velkou radost, jak příjemný a dělný tým tvoříme, a těším se na další soutěže, již brzy následující Mistrovství ČR žáků středních a základních škol, jehož krajské kolo nás čeká již na konci ledna. Tento školní rok vyvrcholí pro zpracovatele textů 13.–18. července 2024 Mistrovstvím světa Intersteno v polských Katowicích. Na právě skončeném MR se ukázalo, že Česká republika bude opět schopna vyslat do mezinárodního klání silný tým.
Helena Zaviačičová