Opavské Velikonoční datlování
Středeční ráno 27. 4. 2013 v Soukromé střední škole podnikatelské je napínavé. V půl deváté zde má být zahájena soutěž v rychlostním psaní na počítači Velikonoční datel, studenti opavských, krnovských a ostravských středních škol už začínají být nervózní. Čím méně času je dělí od usednutí ke klávesnici počítače, tím více jim tuhnou jinak hbité prsty. Konečně se dostaví Ing. Ladislav Schreier, z firmy Adiv, Opava, sponzor soutěže, vedení podnikatelské školy Ing. Josef Zemek, Mgr. Radovan Prokeš a Mgr. Pavla Janků, organizátorka soutěže a učitelka psaní na klávesnici počítače.
„Moc rád jsem se zhostil úkolu podporovat tuto akci a všem mladým lidem s takovým soutěživým zápolením držím palce“, říká na uvítanou všem přítomným Ing. Ladislav Schreier.
Ředitel školy soutěžícím drží palce a dodává: „Pro vítěze jsme připravili nákupní poukazy v hodnotách 200 korun za třetí místo, 300 za druhé a 500 za první místo, což je určitě dobrá motivace pro to, abyste napnuli své síly. Přeji všem hodně štěstí, žádnou trému a hlavně rychlé prsty.“
Zatímco všichni drží svým svěřencům palce, učitelka Pavla Janků má pevně v rukou organizaci a hladký průběh soutěže. Svolává první skupinu mladých písařů k počítačům, a zatímco se 15 minut rozepisují, osvětluje blíže právě probíhající soutěž: „Soutěž je určena pro všechny studenty středních škol a je rozdělena do dvou kategorií. První je tvořena studenty, kteří mají předmět psaní na počítači prvním rokem a do druhé kategorie spadají pokročilejší studenti, to znamená ti, kteří trénují rychlostní psaní druhým rokem a výše.“
V republice stále více škol využívá speciálního výukového programu ZAV, šitého doslova na míru těm, kdo se chtějí naučit nebo zdokonalit ve psaní na počítači.
Přítomní kantoři netrpělivě sledují své „ovečky“ a drží jim palce. Horlivě o nich diskutují a probírají, co který soutěžící už absolvoval nebo vyhrál a jaké má šance dnes. Z útržků hovoru lze zaslechnout, jak pedagogové soucítí se svými žáčky u blikajících obrazovek. Je zřejmé, že studenti nejsou oběťmi, ale že šli do soutěže dobrovolně, z vlastní ctižádosti se rozhodli ukázat ostatním, že právě oni jsou ti nejlepší písaři.
Právě jde do tuhého. Rozepisování skončilo a po krátké pauze se soutěžící pouštějí do opisování nekonečného textu podle vzoru na obrazovce. Mají za úkol napsat co nejvíce úhozů s co nejmenším počtem chyb za dobu deseti minut. Desetiminutovka uběhla a studenti s červenými tvářemi úlevně vydechují, protahují si ruce a prsty. Navzájem si sdělují počty úhozů a chválí se. Po prvním vydechnutí a uklidnění krve v žilách se hrnou do vedlejší třídy, kde jsou na stolech rozestavěných podél stěn láhve s nápoji, ovoce a sladkosti..
Pojďme se podívat na to, jak se druhá skupina vypořádává s opisem textu. Žádné defekty ani zaseknutí počítače se nekonají, je slyšet jen pravidelné cvakání kláves. Po skončení psaní si někteří odpojí své přinesené klávesnice a uvolňují místa poslední skupině soutěžících. Ze třídy s občerstvením, které darovala opavská firma Slezské pekárny, přicházejí tři děvčata, která si v pauze trénovala psaní „nasucho“, bez monitoru. Význam vlastní klávesnice, na kterou jsou písaři zvyklí, není třeba zdůrazňovat.
V 11 hodin nastává dlouho očekávaná chvíle. Přichází opět vedení Soukromé střední školy podnikatelské, se sponzorem soutěže Ing. Schreierem a organizátorkou Pavlou Janků, aby vyhlásili vítěze a předali výhry. Ozývá se prosba: „Zhasněte, teď budou zářit vítězné hvězdy.“
První místo v první kategorii obsadil student Jakub Smolík ze Soukromé střední školy podnikatelské, Opava se 343 úhozy za minutu a na druhém místě Iveta Peterková, studentka OA Opava s 253 úhozy za minutu. Na třetím místě s krásnými 229 úhozy se umístila Sabina Steinová ze SPŠ a SZŠ Krnov.
V druhé kategorii se stala vítězkou Zuzana Adamíková se 404 čistými úhozy za minutu – opravdu záviděníhodný výkon. Druhé místo obsadila Dominika Mátyásiová, 382 úhozů za minutu a na třetím místě se opět umístil student z organizátorské školy Marek Ferenc se 322 úhozy za minutu, gratulujeme.
Někteří účastníci soutěže si možná řekli, že to bylo dobré zabití pravidelných vyučovacích hodin, navíc s občerstvením zadarmo, jiní se pro nervy a trému žádného podobného klání zřejmě nikdy více nezúčastní. Podobná meziokresní soutěž je však vítána už proto, že se zde projeví talenty a případní adepti na mistry republiky mají šanci zkusit si soutěžní psaní takříkajíc nanečisto.
Mgr. Pavla Janků