Dálnice Hannover – Drážďany, 4. srpna 2001. Za volantem vítěz soutěží zručnosti v řízení kamiónu, skvělý řidič rýmařovské firmy pana Moťky, Milan Beinhauer. V zavazadlovém prostoru 15 pohárů – 28,3 % všech trofejí, které bylo možno na světovém šampionátu získat. Na palubě 20 reprezentantů ČR, kteří soutěžili v těsnopisu grafickém i strojovém a ve zpracování textů na počítači včetně psaní, tedy v činnostech, jimž se dnes věnuje prakticky každý člověk. Na rozdíl třeba od hokeje, který naši mrňavou zemi po světě proslavuje také.
Podobně jako naši skvělí hokejisté coby reprezentanti českého sportu potlačovala i osádka autobusu v roli reprezentanta českého školství slzy dojetí, když o několik hodin dříve při vyhlašování výsledků patřily stupně vítězů našim barvám. Pětkrát na stupeň nejvyšší vystoupili tři reprezentanti ČR, ve chvílích, kdy nad hlavu v blescích fotoaparátů zvedali pohár nejcennější, celá divácká řada obsazená českou výpravou povstala, aby mistrům světa vynahradila ovace na Staroměstském náměstí či hrníček čaje servírovaný osobně paní prezidentovou.
Špalírem prošla staronová mistryně světa, Helena Matoušková. Vybojovat nejvyšší sportovní titul je těžké, obhájit ještě těžší. Když jej Helena v roce 1998 v Lausanne získala světovým rekordem 793 úhozů za minutu, stala se jí na tři roky hlavním soupeřem (více než hrstka německých, tureckých a španělských fenomenálních soutěžících) hranice snů – rychlost 800 úhozů za minutu. V Hannoveru byla překonána.
Svůj pohár ale na stupních vítězů zvedal současně s Helenou i další český reprezentant, Petr Jagoš (účetní specialista ČSOB Praha). Poprvé v historii této nejlépe obsazené disciplíny měla naše republika na stupních vítězů dva zástupce. Díky jejich talentu, inteligenci a obrovské tréninkové morálce, díky mnohaleté výzkumné práci na vývoji efektivního způsobu záznamu českého jazyka do počítače tak, aby se dalo psát rychleji, než vůbec klávesnice dovolí, díky podpoře mnoha českých škol – členů Interinfo ČR. V neposlední řadě díky radikálně zlepšené spolupráci s úřednickým zázemím naší reprezentace, pracovníky NÚOV, ing. Markétou Slavíčkovou a ing. Jaroslavem Konůpkem, který sám býval úspěšným soutěžícím v těsnopisu. NÚOV také pomohl prosadit jedinou státní ekonomickou podporu našich reprezentantů, po nesnadných jednáních převzalo MŠMT náklady výpravy na dopravu autobusem.
Stejným špalírem prošli i dva čeští juniorští mistři světa – oba ze Zlína. Vysokoškolačka Eliška Klimková startovala už v Lausanne. V důsledku administrativní chyby tehdejšího úřednického vedení naší výpravy tam prožila psychické peklo a její jméno se nakonec ani neobjevilo ve výsledkové listině světového šampionátu. Nikdo by jí nemohl vyčítat, kdyby soutěžení pověsila na hřebík. Eliščin pozitivní přístup znásobený obrovskou pracovní morálkou a inteligencí (v přípravném období posílala do Prahy denně kolem 50 000 písmen tréninkově zpracovaných textů a cenné připomínky k zavpisu) vyšperkoval její sportovní dráhu mezi Lausanne a Hannoverem četnými úspěchy: v mezinárodní soutěži v Neukirchenu, Budapešti, Vídni, tituly juniorské mistryně ČR. V Hannoveru sama získala hned tři zlaté a jednu stříbrnou medaili a stala se tak vůbec „nejproduktivnější“ soutěžící celého šampionátu.
Druhým zlínským mistrem světa (v profesionálním zpracování textů na PC) se stal webmaster stránek ZAV a Interinfo ČR, Petr Hýl. Když před tleskajícími stovkami diváků třímal nad hlavou pohár nejcennější, zapomněl na problémy s hledáním vhodného technického vybavení, na fakt, že trofej nakonec vybojoval na vypůjčeném počítači. Jeho radost byla o to větší, že vedle něj na stupně vítězů vystoupili další čeští studenti: Petr Sekanina z Brna a Martin Stříž z Bučovic.
Kromě již jmenovaných zažili slast světových stupňů vítězů ještě Lucie Opělová (absolventka OA Nový Jičín, dnes studentka VŠB v Ostravě) a Libor Hais (od září VŠE Praha, absolvent OA Klatovy, kterou ovšem úspěchy vlastního studenta nikterak nevzrušují, stejně jako před třemi lety, kdy Liborův starší bratr Petr – v té době již absolvent této školy a student ZČU FEK Cheb, nyní student VŠE Praha – stanul dokonce na stupínku nejvyšším). Starosta města Klatovy jak po mistrovství světa v Lausanne, tak po mistrovství světa v Hannoveru medailistům věnoval hodinku protokolárního přijetí, v obou případech také reprezentantům z Klatov přispěl na jejich náklady.
Upřímný dík za výbornou podporu reprezentantům ČR na letošním mistrovství světa v Hannoveru patří zejména: OA Bučovice, OA Brno Pionýrská, OA a SZeŠ Bruntál, Gymnázia Bystřice nad Pernštejnem, OA Choceň, OBA Karviná, UTB Zlín, OA Mariánské Lázně, EA Neveklov, OA Pelhřimov, OA Praha Dušní, ale i třeba OA Valašské Meziříčí, byť tentokráte své talentované do Hannoveru nevyslala.
Účast v soutěži vícejazyčného těsnopisu byla poznamenána bojkotem soutěžících poté, co ústřední výbor INTERSTENO z organizačních důvodů radikálně bez konzultace se soutěžícími změnil pravidla. Bojkot porušili pouze tři domácí a tři slovenští soutěžící.
Pořadí zemí podle medailí (zlato – stříbro – bronz): 1. ČR (5 – 7 – 3), 2. Německo (5 – 2 – 3), 3. Itálie (2 – 3 – 2), 4. Slovensko (2 – 2 – 5), 5. Maďarsko (2 – 1 – 2), 6. Španělsko (2 – 1 – 0), 7. – 8. Rakousko a USA (0 – 1 – 0), 9. Francie (0 – 0 – 2).
Pořadí zemí podle olympijského bodování (1. místo 7 b., 2. místo, 5, až 6. místo 1 bod) je ovlivněno masovou účastí domácích reprezentantů: 1. Německo (98 b.), 2. ČR (95), 3. Slovensko (54), 4. Itálie (50), 5. Maďarsko (32), 6. Španělsko (19), 7. Francie (13), 8. – 9. Rakousko a USA (5).
Bez medailí i bodů za umístění do 6. místa zůstali soutěžící z Argentiny, Austrálie, Belgie, Bosny, Finska, Holandska, Japonska a Turecka.
Hannover 2001 nabídl i desítku přednášek z oblasti pedagogiky a moderních metod zpracování textů a souvisejících technologií. Zaujaly zejména ukázky využití možnosti diktování do počítače (referentka z New Orleans), využití grafického těsnopisu pro snadnější záznam textu psaného v originálním písmu některých východních zemích (referent z Tokia), ale i zajímavá novinka „streaming“ (referent z Říma Fausto Ramondelli, nový prezident INERSTENO), při níž lze na internetu nejen nalézt textové záznamy jednání parlamentu a četných konferencí, ale pomocí vyhledávání slov najít příslušnou pasáž a současně s ní si i nechat zobrazit řečníka a slyšet jeho přednes. Francouzský přednášející popsal využití strojového těsnopisu při televizním titulkování. Českou republiku na kongresu reprezentoval s nemalým ohlasem referát Jaroslava Zaviačiče, provázený živými ukázkami mistryně světa Heleny Matouškové. Ofenzivní téma i reakce posluchačů vedly předsedajícího pana Trivulzia k výjimečnému povolení prodloužit striktně stanovený čas z 30 na 40 minut.
O několik hodin později zasedalo plenární shromáždění INERSTENO. Kritická poznámka českého příspěvku (kvalifikační zkouška ovládání počítače – ECDL – postrádá složku nejdůležitější, znalost psaní na klávesnici) se při něm stala podnětem k novému bodu usnesení.
Významnou a velmi perspektivní reakcí na český referát byl zájem o naši efektivní výuku ZAV zejména ze strany Francouzů, Belgičanů, Turků, Američanů i pozorovatele z Kazachstánu, podrobněji se o tuto koncepci začal zajímat i vedoucí příslušného oddělení NÚOV.
Česká republika se prezentovala na světovém šampionátu i technicky: téměř všechny práce, zpracovávané ve dvanácti jazycích na počítačích, vyhodnocovala tzv. ZAV-Jury-Gruppe automaticky. Program ZAV-JURY bude na základě hannoverské zkušenosti doladěn směrem ke snadnější obsluze vyučujícími a v jednom bezplatném vyhotovení nabídnut všem členským zemím Intersteno a v ČR všem školám, využívajícím výuku ZAV. Získají tak možnost snadněji organizovat soutěže a zkoušky na textech podle vlastního výběru.
Nový generální sekretář Intersteno, Danny Devriendt z Belgie, shrnul gratulaci slovy „vyhráli jste na všech frontách“.
Interinfo ČR si je vědomo, že jsme v Hannoveru vystoupili do výšin, z nichž je snad možno už jen klesat. Ale ve spolupráci se stále se zvyšujícím počtem moderně vyučujících českých škol, zejména z řad základních, věříme, že i na příštím světovém šampionátu – v Římě 2003 – ostudu našim barvám neuděláme.
Cesta Zlín – Hannover ukolébala i juniorskou mistryni ČR Elišku Klimkovou ze Zlína. Zatím netuší, že stejnou trasu zpět absolvuje už jako trojnásobná juniorská mistryně světa.Jak nejlépe projet městem, abychom pracovníky NÚOV dopravili k hotelu Reverey a zbytek výpravy do Jugendherberge?Šéf organizačního výboru mistrovství Josef Stehling pár hodin před zahájením mistrovství zkolaboval a některé jeho aktualizované počítačové databáze zůstaly organizátorům nepřístupny. Vedoucí výprav proto procházeli i poměrně složitou úvodní procedurou. Na snímku zpracovává registrační komise argument, že kongresové materiály na jméno přihlášené Havlíkové, která nepřijela, může přece dostat Sekanina, který je tu.Čekání na registraci a kongresové materiály.Čekání na autobus – už s kongresovými materiály v textilní kongresové tašce.Zahajovací ceremoniál.Koktejl. Zleva budoucí mistr světa Petr Hýl, bratři Haisové, Lucie Opělová a Ivana Jágriková.Rozepisování v předvečer soutěže – Libor Hais ještě netuší, že o pár dnů později získá dva tituly vicemistra světa.Petru Jagošovi v nejméně vhodnou chvíli „odešel“ počítač. Nebylo snadné přesvědčit prezidenta jury, aby Petrovi dovolil psát na počítači Heleny Matouškové hned v první skupině, všichni Češi byli přiděleni až do skupiny druhé.Neděle 29. 7. 2001 – Odchod z ubytovny, JugendherbergePetr Jagoš už soutěží, manželka Hanka o něj pečuje, Jaroslav Zaviačič pracuje v ZAV-JURY. Zbytek družstva nastupuje v jednotném dresu.Na povel pedagogické vedoucí Aleny Ošancové z OA Bučovice „Čelem vzad!“, je družstvo Interinfo ČR rázem čitelnější.Počítačové soutěže se konaly v Niedersachsenhalle, v sále bez galerie, takže soutěžící nebyli rušeni diváky. Každý měl k dispozici rozměrný stůl a elektrickou přípojku. Dodržování pravidel sledoval vždy jeden člen jury pro jednu řadu soutěžících.Petr Jagoš má za sebou 5. místo z Lausanne, na snímku se rozepisuje – za pár minut jako jediný z českých reprezentantů v první skupině vybojuje svým osobním rekordem místo na stupních vítězů.Česká favoritka Helena Matoušková s německým juniorským favoritem Peterem Dudziakem půl hodiny před soutěží. Než směla k počítači přistoupit, pod dohledem jury byla práce Petra Jagoše vymazána i vysypána z koše.Dobrý výkon přišla mistryni světa popřát i předsedkyně Rakouského stenografického svazu, Marlis Kulb.Martina Stříže z OA Bučovice se nervozita posledních minut před startem nedotýká.Lucie Opělová těsně před soutěží.Reprezentantky Japonska soutěžily v angličtině.Po návratu z prvních soutěží pohled z terasy Jugendherberge. O jé! Balón na hannoverském nebi připomíná sázku trenéra Jaroslava Zaviačiče: pokud by český závodník v Hannoveru překročil 800 za minutu, poletí balónem …Eliška Klimková ze Zlína v učebně hannoverské Schillerschule, kde se v soutěžích kategorie strojového těsnopisu stala úspěšným „zlatokopem“.Libor Hais z Klatov se připravuje na dvě stříbra a bronz v kategorii juniorů. Úspěšně tak doplňuje rodinnou sbírku trofejí – jeho starší bratr Petr se mezi praktiky k medailovému umístění slibně probojovává.Počítače mají za sebou už dvojí demontáž, cestu autobusem, nyní už čekají v jedné ze tříd Schiller-Schule na instalaci pro využití v diktovacích soutěžích. K jejich další montáži se posilují čeští účastníci „diktovacích“ soutěží.Stříbrné Lucii Opělové pomáhá při věčném stěhování počítače lausanneský mistr světa Petr Hais, který hned při prvním startu v kategorii praktiků díky skvělým výkonům obsadil mimo jiné cenná dvě osmá a jedno desáté místo.Díky Anděle Sedláčkové (OA a SZeŠ Bruntál) a její dceři měla naše výprava jednotné dresy. Cizinci soutěžící ve žlutém často zastaviliTextovka: „Asi se těch 800 povedlo, teď čekáme na další soutěže“.První chvilky klidu po soutěžích v jedné z obrovských hannoverských ploch zeleně. Teď už je rozhodnuto. Budou výkony stačit na slušné umístění?Petr Hýl a jeho noční můra: v soutěži „profesionální zpracování textů“ zešedivěl textový odstavec místo na 10 % na 25 %. To ho ve výsledkové listině může posunout pěkně dozadu!Těsně před kongresovým referátem přidal našemu řečníkovi předsedající Ital Gian Paolo Trivulzio 3 minuty. To je skvělé, do časového limitu se vejde i kritika zkoušky ECDL, honem tedy ještě pár poznámek …Ofenzivní referát s ukázkami (v provedení Heleny Matouškové) na téma boje proti klávesnicovému analfabetismu u mladých lidí i dospělé inteligence přednesl předseda Interinfo ČR Jaroslav Zaviačič.Připravené poháry pro nejlepší se klidně mohly začít rozpočítávat: téměř každý třetí poputuje směr ČR.V základní disciplíně – psaní na počítači – obsadili naši reprezentanti první a třetí místo. Prezident jury Mauro Panzera blahopřeje Heleně Matouškové za světový rekord (24 624 úhozů za 30 minut se 4 chybami), bronzovou medailí je již dekorován Petr Jagoš.Fotografování stupňů vítězů nejlépe obsazené disciplíny nebralo konce. Zatímco stříbrný Španěl Nunez Hidalgo dále trpělivě pózuje, Petr Jagoš už kontroluje správnost diplomu a Helena Matoušková zjevně přemítá, kolik sektu se do poháru vejde.Stoprocentně dobyla stupně vítězů sestava českých juniorů v profesionálním zpracování textů“: 1. Petr Hýl (Zlín), 2. Petr Sekanina (Brno), 3. Martin Stříž (Bučovice).V soutěži „rychlý převod textu“ mohly mít stupně vítězů klidně ještě jedno místečko navíc a stejně by byly obsazeny pouze českými barvami: 1. Eliška Klimková, 2. Lucie Opělová, 3. Libor Hais, pověstná bramborová medaile zbyla na Ivanu Jágrikovou.Zachytit aspoň tři minuty náročného diktátu se v kategorii strojového těsnopisu podařilo pouze dvěma reprezentantům ČR: Elišce Klimkové a Liboru Haisovi.V tradiční „třicítce“ si za neporazitelným německým fenoménem Peterem Dudziakem vybojovala stříbro Eliška Klimková. Cestu k jejímu razantnímu výkonnostnímu vzestupu vydláždil nejen obrovský talent, ale i vysoké tréninkové dávky.Při vyhlášení výsledků v kombinaci (zpracování textů z opisu a z diktátu) již na krku naší zlaté Elišky i stříbrného Libora visely úctyhodné sbírky medailí.Markéta Slavíčková (NÚOV) v Hannoveru odvedla obrovský kus práce při automatickém vyhodnocování ve skupině ZAV-JURY.Zlatá Eliška Klimková (Hannover 2001) se zlatým Petrem Haisem (Lausanne 1998).Odborně i společensky vždy vynikajícímu webmasterovi stránek ZAV a Interinfo ČR – Petru Hýlovi ze Zlína od této chvíle nelze vytýkat, že se umí zatvářit jako mistr světa. V Hannoveru se totiž mistrem světa stal!Moravskou metropoli Brno v soutěži „profesionální zpracování textů“ ziskem stříbrné medaile úspěšně reprezentoval Petr Sekanina.Ve společnosti bronzového manžela Petra Jagoše a zlatého Petra Hýla se letos nestartující Hanka Jagošová (v Lausanne 13. mezi praktiky!) snadněji rozhodovala, že své mateřské povinnosti začne kombinovat s tréninkem.Přiťuknutí dvěma „stříbrnými“ poháry zatím doslova nasucho testuje těsně po vyhlášení výsledků dvojnásobný mistr světa Libor Hais.O úspěch české reprezentace se zasloužili i soutěžící, kteří se do medailových pozic neprobojovali. Ve společnosti medailisty Martina Stříže tři z nich: Hanka Schejbalová (Choceň), Ivana Jágriková (Mariánské Lázně), Martina Kobzová (Karviná).Náročnost diktátu tentokráte neumožnila vystoupit na stupně vítězů Heleně Bendové, bývalé mistryni světa v grafickém těsnopisu. Radost z kolektivního úspěchu české výpravy ovšem sdílí, zblízka si přišla prohlédnout část české sbírky pohárů. „Proč ty poháry nejsou tradičně plechové? Dopravit tak daleko hned 15 kousků křehkých trofejí nebude snadné …“„Těžší bylo je vybojovat. Většina výprav nemá co odvážet, ti nám mohou jenom závidět,“ ujišťuje skvělý řidič Milan Beinhauer.Stupně vítězů hned po vyhlášení výsledků obsadila výprava Interinfo ČR.Před závěrečným banketem. Zleva Jaroslav Konůpek (NÚOV Praha), Jiří Voloch (Bruntál), Pavel Hlaváč (Bučovice), Markéta Slavíčková (NÚOV Praha), Tomáš Klápa (Neveklov), Petr Oravec (Pelhřimov), Veronika Tichá (Bystřice n. P.), Hana Schejbalová (Choceň), Petr Sekanina (Brno).Americký strojový stenograf španělského jména (Rodriquez) ve slavnostním odění svých afrických předků ve společnosti české světové rekordmanky.Prezident jury Mauro Panzera (Švýcarsko) při závěrečném banketu hovořil s vedoucím české skupiny již o plánech na příští světový kongres Řím 2003.Dárek pro svého trenéra družstvo ČR zvolilo symbolicky: perpetuum mobile – neustávající aktivita.Při celodenním výletu si historické město Goslar prohlédl i nový generální sekretář Intersteno, vynikající praktik i teoretik v oblasti zpracování informací, Danny Devriendt z Belgie.Celodenní výlet je vždy příležitostí k zajímavým setkáním. Na snímku vedoucí české skupiny s členkou organizačního výboru, pověřenou organizací jury, Waltraut Dierks.Petr Hýl, Pavel Hlaváč, Hanka Schejbalová, Jiří Voloch a Martin Stříž čekají na další atrakci celodenního výletu – úzkokolejný vlak, tažený parní lokomotivou.Vedoucí turecké delegace Ihsan Yener dojednává možnost internetového tréninku ZAV v turečtině. S anglickým tlumočením pomáhá Petr Jagoš.Výjimečně se nestěhují počítače, ale materiální základna k večerní oslavě.Úvodem oslavy v zahradě Jugendherberge si sektem ze svých „zlatých“ pohárů připila trojice nejúspěšnějších reprezentantů ČR – Eliška Klimková, Helena Matoušková, Petr Hýl.Do „zlatých“ pohárů se vešlo velmi důstojné množství sektu. Přesně 1,5 litru!Tabule zahradní slavnosti připravena. Francouzské Beaujolais je v Hannoveru oproti Praze za poloviční cenu.K druhému přípitku se přidali i „stříbrní“ – Libor Hais, Lucie Opělová a Petr Sekanina.„Bronzoví“ Martin Stříž a Petr Jagoš doplnili osmičlenný hannoverský „klub českých medailistů“. Jeho členové si domů odvezou celkem 15 pohárů!Tomu se říká úroda. Ještě před pár měsíci jsme o takovém úspěchu mohli jenom snít.Obří tužkou a moudrou sovičkou, měnící barvu podle počasí, byli obdarováni přátelé z NÚOV – Jaroslav Konůpek a Markéta Slavíčková.Zasněnému bilancování Aleny Ošancové při oslavě předcházely stovky hodin práce. Nejen že pro Hannover připravila dva skvělé studenty své školy (OA Bučovice), ale organizačně pomáhala na tréninkovém soustředění ve Zlíně (tam ještě ve spolupráci s kolegyní Ivou Slámovou z Gymnázia a SZeŠ Bystřice n. P.) i během celého šampionátu v Hannoveru.Hanka Schejbalová z Chocně přemítá, zda byly náročnější tréninky před mistrovstvím, nebo tato oslava po mistrovství.Poháry jsou uschovány v bezpečí, slabší jedinci již spí. Silné jádro si stále ještě nepřipouští, že mistrovství světa končí.Noc už nesálá zrovna poledním parnem. Helena si zahřívá ruce, jakoby měla za chvíli usednout k počítači. Záda jí hřeje svetr vicemistra světa Petra Sekaniny, duši pocit, že končí mistrovství světa, jehož výsledky předčily ta nejoptimističtější očekávání.Pátek 4. 8. 2001 – Hannover 2001 končí, nechť se nás co nejvíce sejde v Římě 2003!