23. mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů v Litovli
Po třech letech konání v olomoucké Obchodní akademii se Mistrovství České republiky ve zpracování textů OPEN přestěhovalo do Litovle. Tamější ZŠ Vítězná, ve které již čtvrtým rokem na postu ředitelky školy působí Zuzana Absolonová (dříve ředitelka rožnovské ZŠ Pod Skalkou), se již dvakrát velmi osvědčila jako pořadatel letního tréninkového soustředění. Ve škole jsou pro soutěžní i tréninkové účely ideální podmínky, které se blíží těm na světovém šampionátu. K dispozici máme velkou soutěžní místnost, do které se vejdou všichni soutěžící, v počítačové pracovně psali jen ti, kteří měli zapůjčené školní počítače. Výborně se o nás postarali ve školní jídelně, s velkým nasazením se na úspěchu celé akce podíleli všichni učitelé a žáci současní i absolventi. Mistrovství se opět konalo jako třídenní, což umožní soutěžícím absolvovat soutěže bez stresu a hektického přebíhání od jedné soutěži ke druhé. Rozděleno bylo 63 medailí v jednotlivých disciplínách a 9 pohárů za kombinaci.
První soutěžní den patří už tradičně disciplínám, které jsou časově náročné na vyhodnocení, tedy wordprocessingu a protokolování. Zadání wordprocessingu zpracoval a soutěž se soutěžícími provedl i vyhodnotil Vít Valeš z NÚV Praha. O protokolování se postarala Pavla Mičková z OA Zlín. Zadání pro diktáty, korekturu a opis připravila Helena Zaviačičová, vše nadiktoval Jaroslav Zaviačič. Velkou oporou při vyhodnocování, zpracování listin a diplomů byl Robert Sigmund, vyučující OA a VOŠ Valašské Meziříčí. Při opravách diktátů se podíleli doprovázející pedagogové – Lukáš Rádek z OA a SOŠ logistická v Opavě, Jana Prauzková a Vladimíra Hercíková ze Střední školy prof. Matějčka v Ostravě, Silvie Niewdana z OA Český Těšín a Vladimír Kolář z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm.
Wordprocessingu – profesionální práci s textovým procesorem – kralovala věkově ještě žákyně Martinova Ivanova (Slovanské gymnázium Olomouc), z celkového počtu maximálně možných 362 bodů získala 285 a porazila tak i vítěze kategorie juniorů a praktiků. Stříbrný mezi žáky skončil Jonáš Vala (Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm) a třetí Štěpán Kratochvíl (Gymnázium Jana Opletala Litovel). Zlatou medaili v juniorské kategorii vybojoval Tomáš Vaňák (OA Heroldovy sady), stříbrná skončila Anna Mičková (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) a třetí Ludmila Horáková (OA Heroldovy sady). V kategorii praktiků zvítězil Petr Hais (OA Heroldovy sady), stříbrnou medaili získala Lucie Hejtmánková (Policejní akademie Praha) a bronzovou Václav Votruba, vyučující pražské OA Hovorčovická.
Protokolování se uskutečnilo podle nových pravidel, tj. již bez úvodního tříminutového dopisu, zato diktát v délce 10 minut, v posledních dvou minutách již o poznání vyšší rychlostí. V této soutěži, jejíž podstatou je zejména schopnost zpracovat text obsahově a vytáhnout z něj to nejdůležitější, si mezi žáky nejlépe vedla Tereza Tomanová (OA a SOŠ logistická Opava), druhý skončil Štěpán Kratochvíl a třetí Jonáš Vala, benjamínek startovního pole. Vítězství mezi juniory si nenechala vzít Anna Mičková, která ze sta možných bodů získala 93. O 6 bodů na stříbrném místě zaostala Karolína Foukalová (studentka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci), bronz si zasloužila studentka zlínské Obchodní akademie Alena Budíková. Nejvyšším bodovým ziskem 97 zvítězil v kategorii praktiků Petr Hais, druhá skončila Alena Havránková z Nemochovic a třetí Tomáš Křenek (Grafia Nova, s. r. o.).
V pátek byly na programu soutěže v záznamu mluveného slova a real time competition, po obědě korektura textu. Hned ráno proběhlo oficiální slavnostní zahájení, které svým vystoupením zkrásněl a vánoční atmosféru nastolil školní pěvecký sbor a baletky. Zahájení se zúčastnil také místostarosta města Litovle Viktor Kohout, který soutěžící ve městě přivítal a popřál jim úspěšný průběh mistrovství. Za Internetovou školu ZAV, která připravila většinu zadání, soutěžící pozdravil Jaroslav Zaviačič. Jménem NÚV na zahájení vystoupil Vít Valeš. Večerní opravy, kterých se kromě Gabriely Novotné (FJFI ČVUT Praha) a Václava Votruby (OA Hovorčovická) zúčastnili dobrovolně také pražští studenti, zkomplikovala nečekaná odstávka elektrického proudu, takže mohli pracovat jen díky bateriím v noteboocích a v mobilech. Všichni ostatní si vyzkoušeli, jaké to bývalo v minulosti při černých hodinkách.
V záznamu mluveného slova C-B-A v kategorii žáků zvítězila Klára Odehnalová (Slezské gymnázium Opava), která dokázala zaznamenat 6 minut s 15 trestnými body. Tímto výkonem trumfla i oba starší vítěze z kategorie juniorů a praktiků. Na druhém místě mezi žáky se umístila Karin Imbergerová (OA Valašské Meziříčí), když zachytila 5 minut s pouhými 5 trestnými body. Bronz si stejným výkonem, ale několika málo trestnými body více, zasloužil Jonáš Vala. Juniorské kategorii vévodila Karolína Foukalová, a to i přesto, že jako úplně první soutěžící v historii soutěžila s novou generací zkratkového systému zavpis, s jehož vývojem Jaroslavu Zaviačičovi pomáhá s nasazením veškeré své píle, inteligence, trpělivosti, ale hlavně pokory, za což jí patří velký dík. Juniorské stříbro patří Anně Mičkové a bronz Vojtěchu Kuczovi (OA Český Těšín). Dva praktici zachytili 6 minut, přesnější ale byl a zlato tak získal Martin Čížek (Transkript online, s.r.o.), stříbro patří Petru Haisovi a bronz Tomáši Křenkovi. Výsledková listina real time competition je s drobnými rozdíly velmi podobná té v C-B-A.
Po pátečním obědě usedli k počítačům ti, kteří se věnují korektuře textu. Soutěžní předloha byla tentokrát o historii fotografování a soutěžící ji hodnotili jako obtížnější. Mezi žáky si s ní nejlépe poradila Martinova Ivanova a obhájila tak svůj triumf z MS v Budapešti. Tentokrát zpracovala 198 korektur s 6 chybami. Stříbro si odváží Jonáš Vala (189, 9) a bronz Štěpán Kratochvíl (156, 11). Juniorskou kategorii vyhrála Karolína Foukalová, která zpracovala 202 korektur se 4 chybami. Stříbrná tentokrát zaslouženě (po budapešťském „fiasku“ s chybičkou v šabloně) skončila Anna Mičková (201, 8) a třetí příčku obsadil Tomáš Vaňák (118, 1). Dva praktici zvládli 214 korektur, přesnější byl a zlato získal Petr Hais se 4 chybami, stříbro Petra Konečná s 8 chybami. Ne, nejde o zcela novou tvář, příjmení Konečná po sňatku přijala Petra Vintrlíková, která kromě svatby od minula zvládla také dokončit s červeným diplomem vysokoškolské studium medicíny a dnes působí již jako zubní lékařka v Brně. Třetí skončil Tomáš Křenek, který zpracoval 195 korektur se 4 chybami.
Páteční odpoledne patřilo vyhodnocování a soutěžící holdovali zaslouženému odpočinku. Nikdo z nich si bohužel nevybral plavání v bazénu, které měli od pořádající školy všichni na hodinu zdarma, většinou účastníci volili návštěvu vánočních trhů buď v Litovli, nebo v Olomouci. V pátek večer pak proběhlo společné posezení ve sborovně školy, kde byl čas popovídat s přáteli, vyměnit si zkušenosti a na závěr i zazpívat při hudební produkci Jiřího Absolona, manžela paní ředitelky.
V sobotu už zbývaly jen dvě soutěže, a to audiotranscription a královská disciplína, opis textu na třicet minut. Žákovské zlato patří Kláře Odehnalové, stříbro Jonáši Valovi a bronz Karin Imbergerové. Juniorské stupně vítězů: Karolína Foukalová, Vojtěch Kucza, Anna Mičková. Nejvyšších výkonů bylo dosaženo v kategorii praktiků, rychlostí téměř 600 úhozů za minutu psal vítěz Petr Hais, druhý (se zcela bezchybnou prací!) skončil Martin Čížek a třetí Karin Cieslarová (3. LF UK v Praze).
Početněji nejvíce obsazená soutěž uzavřela sérii sedmi mistrovských klání. V opisu na třicet minut patří první příčka mezi žáky Kláře Odehnalové, která zvítězila s velkým odstupem a výkonem 543 čistých úhozů. Stříbrná skončila její spolužačka ze základní školy, dnes již studentka opavské OA a SOŠ logistické Tereza Tomanová, bronzový její současný spolužák Daniel Ondrašík, jinak odchovanec ZŠ Město Albrechtice. Juniorské zlato vybojovala i přes ztížené podmínky s novým softwarem Karolína Foukalová, stříbro si odváží Vojtěch Kucza a bronz studentka novojičínské Mendelovy SŠ Tereza Schenková. Mezi praktiky zvítězila Karin Cieslarová výkonem 551,8 čistých úhozů. Za ní stříbrný se umístil Martin Čížek, tradičně nejpřesnější soutěžící z celé výsledkové listiny. „Pouze“ bronzová příčka zbyla na zkušeného matadora Petra Haise, který sice napsal nejvíce hrubých úhozů, ale nechal vysoký počet neopravených chyb. V čistých úhozech se medailisté vešli do rozpětí čtyř úhozů, což je téměř neuvěřitelné.
Podle jmen, která se objevovala na stupních vítězů v jednotlivých disciplínách, je možno poměrně jednoduše odhadnout i vítěze v kombinaci – žáci: Klára Odehnalová, Jonáš Vala, Martina Ivanova. Junioři: Karolína Foukalová, Anna Mičková, Vojtěch Kucza. Praktici: Petr Hais, Tomáš Křenek, Martin Čížek.
Tři dny utekly jako voda a po sobotním obědě už byl na programu poslední bod – vyhlášení výsledků. Soutěžícím přišel potřást pravicí také starosta Litovle Zdeněk Potužák, který ocenil, že soutěžení ve zpracování textů ideálně zapadá do kontextu evropské vzdělanosti, které patří budoucnost.
Soutěž podpořilo město Litovel a firmy PAPCEL, Orrero a pivovar Litovel. Děkujeme všem.
Největší poděkování ale patří týmu paní ředitelky Absolonové, která na sebe vzala nelehké organizátorské břímě. Všichni v průběhu celé akce vyjadřovali velkou spokojenost a v koutku duše se tak těšíme, že se Litovelští ujmou role hostitelů i příště …
ZAVi
Výsledková listina zde.
Fotogalerie (foto ZŠ Vítězná Litovel) zde.