18. středoškolské mistrovství ČR
uspořádala Obchodní akademie Pelhřimov. Organizátoři odvedli skvělou práci, mistrovstvím žila celá škola – od pana ředitele Radoslava Kučery a mnoha vyučujících v čele s Věrou Machkovou až po skupinu ochotných a pohotových studentů a studentek, kteří tak bezděky absolvovali velmi kvalitní a náročnou praxi. Partnery soutěže byly: kraj Vysočina, Město Pelhřimov, Sdružení rodičů a přátel Obchodní akademie Pelhřimov a Agentura „Dobrý den“.
Nejlepší středoškoláci v záznamu a zpracování textů se tentokráte sjeli do školy, která má bohatou tradici v kvalitní výuce a tréninku ovládání klávesnice a na ně navazujících činností, prověřovaných jak ve školách, tak v četných soutěžích – pro žáky organizovaných Internetovou školou ZAV, pro středoškoláky Národním ústavem odborného vzdělávání (oddělení Písemná a elektronická komunikace – Státní ústav těsnopisný) a pro všechny kategorie sdružením českých škol, učitelů a soutěžících, Interinfo ČR. Jedním z kořenů úspěchů české reprezentace je právě propojení a vzájemná podpora všech tří hlavních subjektů, které se v rámci naší republiky o kvalitu záznamu a zpracování textů vhodně doplňují. Celosvětově pak nejvyšší prověrku představují šampionáty, organizované Intersteno, v jehož vedení má naše země také důstojné zastoupení.
Poslední šampionát se v srpnu 2009 konal – poprvé ve 123leté historii Intersteno – na asijské půdě, v Pekingu. Možná právě odtud pramenila inspirace tvůrců slavnostního zahájení letošního středoškolského mistrovství, při kterém před naplněné hlediště pelhřimovského divadla pozvali výborní moderátoři – studenti pořádající školy Aneta Marešová a Filip Hrnčíř – nejen zpěvačku Veroniku Florianovou, studentku 4. ročníku (budoucí studentku konzervatoře), již na klavír doprovázela Věra Krčálová, učitelka ZUŠ Pelhřimov, ale také aktéry asijsky laděného fascinujícího vystoupení ve wu-shu Petru Bínovou (mistryně světa v kickboxu a několikanásobná mistryně ČR ve wu-shu i v kickboxu), studentku 4. ročníku, její sestru Radku, Michala Roučka a Petra Vaculína.
V kulturní části slavnostního zahájení dále vystoupil saxofonista Tomáš Zajíc, absolvent OA Pelhřimov z roku 1999, na klavír ho doprovázela jeho manželka Radka, učitelka ZUŠ Pelhřimov, dále vystoupil taneční pár Radka Hrnčířová a Martin Mareš, oba studenti zdejšího gymnázia, tančící v Tanečním klubu Pelhřimov, jehož předsedou je Lubomír Anděl, absolvent OA Pelhřimov z roku 1998.
Ředitel OA Pelhřimov Radoslav Kučera, starosta Pelhřimova Leopold Bambula, krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková, vedoucí oddělení Písemné a elektronické komunikace – Státního ústavu těsnopisného Renáta Drábová a zástupce světové organizace Intersteno a národního sdružení Interinfo Jaroslav Zaviačič pronesli zdravice.
Mezi hosty slavnostního zahájení mistrovství dále byli: Tomáš Dufek, místostarosta města Pelhřimov, Miroslav Pech, vedoucí krajského odboru školství, mládeže a sportu, Martin Ecler, ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova, Marie Vojnová, vedoucí pobočky Sparkasse Pelhřimov a Petr Kesl, ředitel Vzdělávacího a konferenčního centra MŠMT Telč.
Tak velká akce se neobejde bez sponzorů, poděkování tedy směřuje i k nim, rádi uvádíme:
Agrostroj Pelhřimov, a. s., Dřevozpracující družstvo Lukavec, Agos stavební Pelhřimov, a. s., Škrobárny Pelhřimov, a. s., Spojené kartáčovny Pelhřimov, a. s., Barekol Čejkov, s. r. o., BROP Pelhřimov, s. r. o., WEHA CZ Pelhřimov, s. r. o., ZZN Pelhřimov, a. s., Mitech Jihlava, s. r. o., Firma Petr Chaloupka, Waldviertler Sparkasse Pelhřimov, Alpine Pro, a. s., Josef Štěpán, Český nábytek, a. s., Pelhřimov.
V odpoledních a večerních hodinách se pedagogický doprovod setkal k organizační poradě a přátelskému posezení, tradičně naplněnému neformální výměnou zkušeností, vzpomínkami na poslední soutěže (zvláště Peking 2009) i plány do budoucna.
Vyhodnocení soutěžních prací proběhlo stejně rychle a kvalitně jako při světovém šampionátu. Ještě během večera vyhodnotila náročnou soutěž wordprocessing zkušená sestava pracovníků NÚOV Renaty Drábové, Jiřího Vetýšky a Víta Valeše za pomoci vyučujících Roberta Sigmunda, Rudolfa Stáry, Petra Haise, Ladislava Nováka a Václava Votruby, posílená o aktivní reprezentanty ČR Petra Sekaninu a Martina Stříže a další ochotné kolegy.
Nejpočetnější soutěže opis a korekturu textu vyhodnotila další den za použití vyhodnocovacího programu ZAV_JURY členka světové jury Helena Matoušková ve spolupráci s vyučujícími Robertem Sigmundem (OA a VOŠ Valašské Meziříčí), Sabinou Paťorkovou (MSOA Petřvald), Jaroslavou Hlaváčovou (OA Mladá Boleslav) a za podpory reprezentantů ČR Tomáše Křenka a Karin Cieslarové.
Průběh soutěže příjemně komplikovala nezbytná práce novinářů – na ČT24 tentýž den byla odvysílána informace o mistrovství.
V roce 2008 se mezi bodované ve smyslu olympijského hodnocení (1. místo 7 b., 2. místo 5 b. … 6. místo 1 bod) propracovalo 13 škol, v roce 2009 11, přičemž neuvěřitelný vzestup mezi nejlepšími prokázalo Gymnázium Hustopeče (oproti roku 2008 o 11) a OA Zlín (oproti roku 2008 o 10 bodů více):
Pořadí škol 2009: 1. Praha, Heroldovy Sady – 28 b. (-4 body ve srovnání s MR 2008); 2. Hustopeče, G. – 19 b. (+11); 3. Valašské Meziříčí, OA – 12 b. (stejný počet bodů); 4. Zlín, OA – 10 b. (+10); 5. Bruntál, OA a SZeŠ – 5 b. (-3), 6. Mohelnice, OA – 4 b. (+4); 7. Chotěboř, OA – 4 b. (+4), 8. Telč, G a SOŠ – 2 b. (-3), 9. Český Těšín, G – 1 b. (-1), 10. Hranice, G. – 1 b. (+1), 11. Praha, Dušní, OA – 1 b. (+1). Oproti loňsku se do čelních míst neprobojoval ani jeden student z Loun, Orlové, Hradce Králové, Ostrova a Liberce.
Pořadí škol 2010: 1. Hustopeče, B. – 25 (+6), 2. Praha, OA Heroldovy Sady – 17 (-11), 3. VOŠ a OA Chotěboř – 11 (+7), 4. Sedlčany, G a SOŠE – 4 (+4), 5. – 6. Sušice, G. a Rožnov pod Radhoštěm, G – 3, 9.–11. Mariánské Lázně, G a OA, Kariná, G a Petřvald, MSOA – 2, 12.–14. Louny, OA gen. Fajta, Orlová, OA, Praha BEAN – 1.
V jednotlivcích stanuli na pomyslných stupních vítězů ve všestrannosti podle olympijského bodování student OA Heroldovy Sady Praha Lukáš Beránek (17 b.) těsně před Petrou Vintrlíkovou z Gymnázia Hustopeče (16 b.) a Lubošem Beranem z OA Chotěboř (11 b.), na dalších místech: 4. Michal Růžička (G. Hustopeče – 9 b.), 5. Hana Belicová (OA a VOŠ Valašské Meziříčí – 8 b.), 6. Martina Vilímková (OA Praha, Hovorčovická – 7 b.).
V opisu textu překonali hranici 500 čistých úhozů za minutu 3 soutěžící, 420 čistých úhozů za minutu 8 soutěžících, všichni ze škol, využívajících programovanou výuku ZAV.
V korektuře textu nová mistryně českých středních škol – Petra Vintrlíková – zopakovala loňské vítězství. V roce 2009 zpracovala 204 korektur, letos 216 korektur, v obou případech se 3 chybami. Více než 150 korektur zpracovali ještě Lukáš Beránek (Praha, OA Heroldovy Sady), Michal Růžička (Gymnázium Hustopeče), Luboš Beran (OA Chotěboř) a Martin Gráca (Gymnázium Karviná) – všichni absolvovali četná tréninková soustředění Interinfo ČR a mají za sebou i vrcholnou soutěžní zkušenost – start na světovém šampionátu v Pekingu.
Podmínky soutěže v záznamu mluveného slova zvládá naplnit od zrušení výuky grafického těsnopisu v českých školách stále méně soutěžících. V loňském roce bezpečně vyhrál pražský Ondřej Kanta úspěšným zachycením 7 minut diktátu, vítězství ale jeho škola (OA Heroldovy sady) uhájila díky Lukáši Beránkovi, který úspěšně zachytil 6 minut. Stejně jako loni jsou ve výsledkové listině studenti OA a VOŠ Valašské Meziříčí, letos schází oproti loňsku jediná škola – OA a SZeŠ Bruntál, zato přibyly hned čtyři nové: VOŠ a OA Chotěboř, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Gymnázium Hustopeče a SOŠ a SOU BEAN Praha.
Ve wordprocessingu si zastoupení mezi trojicí nejúspěšnějších udrželo Gymnázium Hustopeče (vždy stříbrnou pozicí Michala Růžičky), vítěznou zlatou pozici letos získala Martina Vilímková (Praha, OA Hovorčovická), bronzovou Eliška Šestáková (G a SOŠE Sedlčany).
Pět nejúspěšnějších závodníků ve čtyřech disciplínách získalo hodnotné ceny a diplomy. Všichni si kromě společenských a sportovních zážitků odnesli vzpomínky na příjemnou přátelskou atmosféru ve férovém prostředí i spoustu nových poznatků a užitečných informací, pro které se zejména díky výborným hostitelům a organizátorům stalo středoškolské mistrovství v Pelhřimově 2010 skvělým prostředím.