ZAV Přerov 2015

V posledních dvou dnech prvního pololetí tohoto školního roku se uskutečnila soutěž ZAV Přerov 2015 určená pro studenty 3. ročníků středních škol a talentované mladší. I přes počínající chřipkovou epidemii se zúčastnilo 54 studentů a žáků z 19 českých a moravských škol.

První den odpoledne proběhl bodovaný trénink. Sledování průběžných výsledků bylo napínavé až do poslední chvíle. O první místo bojovali tři soutěžící, Jan Ildža z OA Trutnov, Natálie Dvořáková z Gymnázia a SOŠ Telč a Jonáš Vala z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm. Téměř na poslední chvíli si vítězství vybojoval nejmladší účastník soutěže Jonáš Vala výkonem 476,4 úhozů za minutu, pomyslné stříbro si z tréninku odvezl Jan Ildža a bronz Natálie Dvořáková. Velmi pěkným výkonem 426,3 úhozu za minutu si čtvrté místo vybojoval nejlepší student pořádající školy Patrik Pluhař, jehož zkušenosti s výukou psaní jsme na našich webových stránkách uveřejnili před nedávnem. Pátou příčku obsadil student Mendelovy SŠ v Novém Jičíně Jiří Toman. Výsledky z tréninku již dávaly tušit, že OA Trutnov pomýšlí na medailové příčky v soutěži družstev.

Na druhý soutěžní den dorazila některá družstva, která se nezúčastnila tréninku a na čelní místa přibyla jména soutěžících z OA Český Těšín a OA Valašské Meziříčí. Opis s penalizací 10 a 50 vyhrál zkušený soutěžící z OA Český Těšín Vojtěch Kucza, při nejnižší penalizaci jeho hrubý výkon atakoval hranici 600 úhozů za minutu. Druhá ve sprintu, tedy penalizaci 10 za chybu, skončila Natálie Dvořáková, třetí Jan Ildža. V nejméně oblíbeném opisu z papírové předlohy s penalizací 50 úhozů za chybu si druhé místo vybojoval Jonáš Vala a třetí skončil Jan Ildža, oba čistým výkonem těsně nad čtyřstovkou. V přesnostním opisu s penalizací 100 za neopravenou chybu si Vojtěch Kucza vzhledem k vysokému počtu chyb nechal umístění na stupních vítězů vzít a zaslouženě tak zvítězil trutnovský Jan Ildža, jediný s čistým výkonem nad 400 úhozů. Druhá a třetí příčka v přesnosti patřila studentům OA Valašské Meziříčí Michalu Rakovi a Karin Imbergerové. Čtvrtá skončila Anna Mičková (Gymnázium Zlín), jejíž výkon si zaslouží zvláštní pochvalu – ve své práci nenechala jedinou neopravenou chybu.

Kombinaci, tedy součet čistých úhozů ze všech tří jednotlivých desetiminutovek, vyhrál – jak již napovídaly dílčí výsledky – Vojtěch Kucza z OA Český Těšín. Druhé místo vybojoval Jan Ildža (OA Trutnov), který jako jediný ze všech soutěžících dokázal napsat 400 čistých ve všech třech disciplínách. Třetí příčka patří talentované a nadějné studentce Gymnázia Telč Natálii Dvořákové. Neoblíbené, ovšem fantastické 4. místo vybojoval Jonáš Vala z rožnovského gymnázia, nejmladší, teprve dvanáctiletý účastník soutěže. Pátá a šestá příčka putovala do Valašského Meziříčí díky Michalu Rakovi a Karin Imbergerové. Sedmé místo obsadil Patrik Pluhař z pořádající OA Přerov (jeho vlastní zkušenosti s výukou si můžete přečíst v tomto článku).

Organizátoři připravili pro úspěšné soutěžící velmi pěkné ceny. Například nejlepší umístěná dívka v kombinaci Natálie Dvořáková získala krásný šperk zdobený krystaly Swarovski od bývalé studentky školy Lucie Moťkové (firma Šperky s láskou). Za podporu soutěže děkujeme dále těmto subjektům (abecedně): Delikomat s. r. o., Kavalír, Přerov, Komerční banka, a. s.,  Přerov, Moravská vysoká škola, s. r. o., Olomouc, MSEM a. s. Přerov, Sdružení rodičů při OA Přerov, Statutární město Přerov, Technické služby města Přerova s. r. o., Vojenské lesy a statky ČR, s. p., Lipník nad Bečvou, Vysoká škola logistiky, o. p. s. Přerov.

Pod vedením paní ředitelky Hany Štěpanovské pracoval perfektně celý organizačním tým ve složení Eva Střelecká, Marie Hédervári, Libor Šrámek a Jiří Měšťánek. Jim všem i ostatním kolegům, kteří přiložili ruku k dílu, patří velké poděkování. Podařilo se jim vytvořit velmi příjemnou atmosféru, do níž se všichni zase za rok budou těšit, i když termín soutěže bude posunut na březen po skončení bloku jarních prázdnin.