Talentová soutěž na OA a SZeŠ v Bruntále

Talentová soutěž pro žáky základních škol se uskutečnila 6. května 2011 na Obchodní akademii a Střední zemědělské škole v Bruntále. Na tuto soutěž již tradičně přijela Táňa Kurečková s 21 žáky ZŠ Město Albrechtice. Ze ZŠ Smetanův okruh Krnov soutěžilo pod vedením paní učitelky Jitky Frýdlové 14 žáků. Největší počet žáků – 42 – přijel se svou učitelkou Karin Solnou ze ZŠ Šrámkova Opava. Ze ZŠ Štítina přijela se 4 žáky paní učitelka Zuzana Pravdová., 2 žákyně ze ZŠ Okružní Bruntál, které nepíší v ZAVu, používají program Všemi deseti, dorazily samy bez své učitelky. Nejdelší cestu ujely do místa soutěže žáci se ZŠ Zašová v počtu 11 pod vedením paní učitelky Bohuslavy Juřicové. Celkem bylo přihlášeno 97 žáků, ale pro nemoc se někteří omluvili a k počítačům se posadilo 92 soutěžících, kteří byli rozděleni do 4 skupin. Z 92 soutěžících bylo 6 děvčat a 4 chlapci ze 4. třídy, z celkového počtu soutěžících se 2 chlapci připravují na MS v Paříži (Petr Hendrych a Milan Musil).

Nejlepšího výkonu dosáhl Petr Hendrych, 140 cvičení napsal za 30 minut, zvítězil již v loňském roce.

Soutěž vždy odhalí talenty, a pokud se žák přihlásí na pořádající školu a stane se žákem školy, je jeho talent dále rozvíjen a soutěžením zviditelní nejen sebe, ale i svou školu. Od roku 1996, kdy jsme se ZAVem začínali, jsme uspořádali několik talentových soutěží. Nejlepší ze soutěžících z talentové soutěže byly Aneta Kaperová, které se podařilo získat titul mistryně ČR v žákovské kategorii při soutěži Praha OPEN a Iveta Kolarovčeková, která při soutěžích získávala nejpřednější místa. Velmi dobrých výsledků dosahovala i Anna Hajdíková a Karin Menzelová, obě se zúčastnily talentové soutěže a pak se jako studentky naší školy zúčastňovaly i soutěží pod hlavičkou ZAV i krajských, Karin Menzelová byla nominována i na MČR žáků.

V současné době je stále obtížnější motivovat studenty k soutěžení. Velmi často učitel slyší větu: „Proč mám víc cvičit, stačí to, co už umím.“ Měla jsem štěstí na studenty, kteří chtěli soutěžit. Jsme malá škola, a přesto v roce 2009 byli na MČR žáků nominováni 4 žáci naší školy (Iveta Kolarovčeková, Aneta Kaperová, Romana Vítková a Tomáš Kašpařík). Děvčata maturovala v červnu 2009. Loučila jsem se s nimi s vědomím, že nemáme pokračovatele. V současné době pomyslnou štafetu přebírá kolegyně Marcela Mlčuchová. Snad bude mít štěstí na talenty a OA a SZeŠ Bruntál bude opět patřit mezi nejlepší školy v republice.