zpět do 3. patraŠkola ZAV

MF Dnes o Luboši Beranovi

Tři roky tréninku a je trojnásobným mistrem světa

Chotěboř - Pokud se řekne zlatý medailista z Pekingu, každému se hned vybaví oštěpařka Barbora Špotáková. Málokdo ale tuší, že stejný kov z toho čínského města jen před několika dny přivezl i Luboš Beran z Horní Krupé. Ne jeden, ne dva, ale rovnou tři.

Luboš se ve své věkové kategorii stal hned trojnásobným mistrem světa v psaní a zpracování textu na počítači. Tento šestnáctiletý student chotěbořské obchodní akademie svým výkonem ve třicetiminutovém a desetiminutovémopisu textu i v korektuře deklasoval zbytek světa rozdílem třídy. Navrch si přivezl bronz za opis textu v cizím jazyce.

A teď se podržte. Luboš se těmto „administrativním“ disciplínám věnuje pouhé tři roky. „V osmém ročníku základní školy jsme to začali probírat v rámci výuky informačních technologií. Celkem mi to šlo, a tak jsem se přihlásil na soutěž a skončil pátý. Od té doby se tomu věnuji naplno,“ vypráví.

„Je to ohromný talent,“ říká Rudolf Stára, jeho profesor a trenér v jedné osobě. A má pravdu. Lubošovi stačí trénovat zhruba půl hodiny denně. K ovládání počítače by vůbec nepotřeboval myš, vše zvládá v ohromné rychlosti jen na klávesnici. Opsat text, který mu běží před očima, tak pro něj musí být hračka.

Na pekingském mistrovství zvládl za minutu v průměru 513 úhozů. Zbytek stejně starých soutěžících mohl jen nevěřícně koukat. „S vítězným výsledkem by mohl dospělým směle konkurovat,“ tvrdí Stára.

A to podle něho Luboš běžně zvládá ještě o stovku víc. Jeho rekord se pak pohybuje těsně nad tisícovkou úhozů za minutu. Tak rychle ale zvládne psát jen chvilku. Zároveň je schopen za 10 minut učinit v textu 160 různých korektur od přepisu písmenek po vypouštění nebo přehazování částí článku.

Podobně rychle zvládne opisovat i text, kterému vůbec nerozumí. Bronz si dovezl za přepis cizojazyčného textu, který pro něj byl doslova španělskou vesnicí. „Psal jsem ve 13 jazycích, třeba ve finštině nebo v maďarštině. Vůbec jsem to nevnímal, jenom jsem psal písmenka,“ líčí.

Zas tak automatická činnost to ale alespoň ze začátku nebyla. Když Luboš se psaním začínal, musel se naučit spoustu postupů a klávesových zkratek ve Wordu a dalších textových editorech, stejně jako pracovat ve speciálních programech pro trénink psaní.

A právě toho si Luboš Beran cení nejvíc. „Je to veliké zefektivnění a urychlení práce na počítači,“ přemýšlí s tím, že se mu toto jeho umění bude určitě hodit v budoucím životě. Student obchodní akademie totiž pomýšlí na kariéru v některém z ekonomických oborů. I přes množství soutěžních disciplín zbyl v Pekingu české výpravě čas na prohlídku města a okolí. Luboš se tak podíval k Velké čínské zdi nebo ke Chrámu nebes. „Je to krásné město. Ale bylo tam moc teplo a hodně smogu,“ popisoval.

Bez smogu by se mohl obejít za dva roky, kdy na dalším mistrovství světa bude svou pozici obhajovat. To se v roce 2011 uskuteční v Paříži. „A tam už to bude mnohem těžší, to už budu ve vyšší kategorii juniorů,“ tvrdí. Jeho trenér se jen pousměje…

Autor:
MARTIN VOKÁČ
 

Přečteno 4471x.
11. 9. 2009
výtah
© 2023 ZAV | grafika: Adam Hadraba | webmaster: Miloš Černilovský