V. ročník ZAV-JUNIOR letos pouze v Karviné

Na rozdíl od minulých ročníků se tentokráte všichni reprezentanti škol, které se nebály změřit stupeň odpovědnosti v přístupu k výuce ovládání počítače, sjeli na jediné místo – do Karviné.

Největší dík za velkou práci při přípravě tréninku a vlastní soutěže, zajištění a organizaci ubytování a stravování 64 soutěžících, jejich doprovodu a hostí ze 17 škol zaslouží Základní škola Dělnická, od jejího vedení, přes správce sítě, vyučující, až po ochotné kuchařky.

Škola navíc zajistila mimořádně cenného a perspektivního sponzora – výrobce (kromě jiného) počítačových klávesnic, firmu Logitech a jejího významného prodejce produktů Actebis. Projevilo se to nejen v bohaté škále cenných věcných odměn pro více než 20 nejúspěšnějších soutěžících, ale i četnými besedami, testy, úvahami o trvalejší spolupráci se soutěžícími ve zpracování textů.

Mimořádně reprezentativní byla i účast oficiálních osobností: ne při každé významné celostátní soutěži mají její účastníci možnost i nad oficiálních a zdvořilostních pár minut hovořit s primátorem, jeho náměstkem pro školství, vedoucím školského odboru, ale i poslancem Parlamentu ČR v regionu zvoleném.

Nebylo proto překvapující, že vzešla myšlenka pokusit se v Karviné uspořádat soutěž pro základní školy v měřítku mezinárodním, minimálně k domácím přizvat Polsko, Slovensko a Rakousko, maximálně se pokusit – podle dalšího vývoje ve světové organizaci Itnersteno – zorganizovat mistrovství Evropy.

Než se začali sjíždět soutěžící z celé ČR, pozvala hostitelská škola dopoledne k talentové soutěži žáků základních škol, při níž se tradičně soutěží 30 minut s cílem zvládnout co nejvíce cvičení programované výuky ZAV. Bezpečné vítězství vybojovaly reprezentantky Základní školy Spálov, když obsadily 1. Nikola Gronesová, 138 cvičení, 2. Markéta Pirnosová, 123 a 4. místo Aneta Králová, 113. Pomyslný bronz za 3. místo v praktické podobě keramické medaile, vytvořené žáky výtvarného kroužku ZŠ Dělnická, si odnesla za výkon 114 cvičení soutěžící Jana Misiorzová z Gymnázia Český Těšín.

Odpoledne program pokračoval už jako mistrovství ČR počítačem řízeným tréninkem, jehož výsledky byly průběžně přenášeny a sledovány zástupci tisku, vyučujícími, hosty a těmi soutěžícími, kteří zrovna neseděli u počítačů. Trénující měli za úkol zvládnout během 45 minut téměř 40 cvičení prokazujících jejich schopnost psát naslepo, dostatečně rychle a přesně, kdo se takto nominoval, automaticky přešel k minutovým opisům. Při nich se nad hranici 200 čistých úhozů propracovali soutěžící (v pořadí podle nejlepšího) ze základních škol Hradec Králové - Jih, Veselí nad Moravou, Starý Jičín, Spálov, Město Albrechtice, Rožnov pod Radhoštěm - Pod Skalkou, Gymnázia a SOŠ Orlová, základních škol Havlíčkův Brod - Nuselská, Kopidlno, Opava, Šrámkova, Karviná - Dělnická, Gymnázia Český Těšin a ZŠ Horní Suchá.

Výsledky vlastní soutěže byly po pátečním bodovaném tréninku očekávány s napětím. Bezpečné prvenství Tomáše Patočky z Hradce Králové v jednotlivcích bylo v sestavě několika dalších škol dostatečně nahrazováno větší vyrovnaností. Celkové pořadí družstev je dáno součtem čistých úhozů za minutu trojice nejúspěšnějších z jedné školy ve dvou desetiminutových opisech: při prvním se odečítalo 10 úhozů za každou neopravenou chybu, při druhém 50 úhozů. Nakonec si loňský vítěz – Základní škola Rožnov pod Radhoštěm, Pod Skalkou, svoji putovní trofej obhájila! Vydělíme-li výsledek družstva počtem šesti opisů, ukáže se, že její soutěžící vyhráli průměrným výkonem 352,2 čistých úhozů za minutu. V loňském roce to bylo 334,5 čistých úhozů. Že se nejedná o náhodný výsledek a u těchto škol s vysokou kvalitou výuky rok od roku zaznamenáváme vzestup výsledků, dokazuje fakt, že i trojice soutěžících ze ZŠ Města Albrechtice dosáhla letos výkonu vyššího než loňský vítěz: 335,5.

V loňském ročníku byl nejmladším účastníkem mistrovství ČR pražský Pavel Hanuš (12 let), v trojici reprezentantů ZŠ Města Albrechtice letos skvěle bodoval 11letý Milan Musil, připravující se na světový šampionát poté, co svoji nominaci uhájil na tréninkových soustředěních v Ostravě a Havlíčkově Brodě. V nedávné mezinárodní internetové soutěži skončil Milan v kategorii do 13 let na skvělém šestém místě, v Praze bude mít sice pozici těžší (nejmladší kategorie do 16 let), ale jeho start bude zejména obrovskou zkušeností a předmostím k dalším významným soutěžím, zejména světovému šampionátu 2009 v Číně.

Břemeno reprezentace pražského mistrovství 2007 v kategorii žáků (ročník narození 1991 nebo později) tak bude zejména spočívat na těch, kteří při karvinském mistrovství ČR dosáhli při desetiminutovém opisu aspoň rychlosti nad 300 coby předpokladu, že náročnou půlhodinovku vydrží psát minimálně potřebnou rychlostí 240 a dokáží se natolik koncentrovat a kontrolovat, aby nepřekročili náročný limit chyb 0,25 %. Pokud vedení škol oněch 12 žáků, kteří tento požadavek v obou opisech splnili, bude moci do Prahy žáky vybavit, pak spolu s Pavlem Novákem (Karvinou ze zdravotních důvodů vynechal) by třináctka žákovských reprezentantů vůbec nemusela představovat počet nešťastný.

ZAV

Fotografie: Taťána Kurečková a Jan Kodenko

Výsledky:

Bodovaný trénink

Opis 10 minut (penalizace 10)

Opis 10 minut (penalizace 50)

Kombinace - jednotlivci

Soutěž družstev

 

FOTOGALERIE:

 

Nejvyrovnanějšími výkony zvítězili zástupci rožnovské ZŠ Pod Skalkou pod vedením Mgr. Zuzany Absolonové.

 


Pod taktovkou Mgr. Taťány Kurečkové si stříbrnou medaili vybojovalo družstvo ZŠ Město Albrechtice.

 


Mgr. Věra Záňová se svým úspěšným bronzovým družstvem z Veselí nad Moravou.

 


Děti z Kopidlna pod vedením Mgr. Oldřicha Suchoradského vybojovaly ve velké konkurenci 17 družstev krásné 4. místo.

 


Zlatá medaile mezi jednotlivci patří Tomáši Patočkovi ze ZŠ JIH Hradec Králové.

 


Pomyslné stříbro a otazník, zda se ještě nepokusit o nominaci na červencové mistrovství světa v Praze, si odvážela Anna Hlaváčová z Veselí nad Moravou.


I bronzová Nikola Gronesová ze Spálova může ještě uvažovat o startu na mistrovství světa...