nadpis

Fotogalerie z hannoverského mistrovství světa INTERSTENO 2001

Cesta Zlín - Hannover ukolébala i juniorskou mistryni ČR Elišku Klimkovou ze Zlína. Zatím netuší, že stejnou trasu zpět absolvuje už jako trojnásobná juniorská mistryně světa.

Jak nejlépe projet městem, abychom pracovníky NÚOV dopravili k hotelu Reverey a zbytek výpravy do Jugendherberge? 

Šéf organizačního výboru mistrovství Josef Stehling pár hodin před zahájením mistrovství zkolaboval a některé jeho aktualizované počítačové databáze zůstaly organizátorům nepřístupny. Vedoucí výprav proto procházeli i poměrně složitou úvodní procedurou. Na snímku zpracovává registrační komise argument, že kongresové materiály na jméno přihlášené Havlíkové, která nepřijela, může přece dostat Sekanina, který je tu.

Čekání na registraci a kongresové materiály..

Čekání na autobus - už s kongresovými materiály v textilní kongresové tašce.

Zahajovací ceremoniál.

Koktejl. Zleva budoucí mistr světa Petr Hýl, bratři Haisové, Lucie Opělová a Ivana Jágriková.

Rozepisování v předvečer soutěže - Libor Hais ještě netuší, že o pár dnů později získá dva tituly vicemistra světa.

Petru Jagošovi v nejméně vhodnou chvíli "odešel" počítač. Nebylo snadné přesvědčit prezidenta jury, aby Petrovi dovolil psát na počítači Heleny Matouškové hned v první skupině, všichni Češi byli přiděleni až do skupiny druhé.

Neděle 29. 7. 2001 - Odchod z ubytovny, Jugendherberge

Petr Jagoš už soutěží, manželka Hanka o něj pečuje, Jaroslav Zaviačič pracuje v ZAV-JURY. Zbytek družstva nastupuje v jednotném dresu.

 

Na povel pedagogické vedoucí Aleny Ošancové z OA Bučovice "Čelem vzad!", je družstvo Interinfo ČR rázem čitelnější.

Počítačové soutěže se konaly v Niedersachsenhalle, v sále bez galerie, takže soutěžící nebyli rušeni diváky. Každý měl k dispozici rozměrný stůl a elektrickou přípojku. Dodržování pravidel sledoval vždy jeden člen jury pro jednu řadu soutěžících. 

Petr Jagoš má za sebou 5. místo z Lausanne, na snímku se rozepisuje - za pár minut jako jediný z českých reprezentantů v první skupině vybojuje svým osobním rekordem místo na stupních vítězů.

Česká favoritka Helena Matoušková s německým juniorským favoritem Peterem Dudziakem půl hodiny před soutěží. Než směla k počítači přistoupit, pod dohledem jury byla práce Petra Jagoše vymazána i vysypána z koše.

Dobrý výkon přišla mistryni světa popřát i předsedkyně Rakouského stenografického svazu, Marlis Kulb.

Martina Stříže z OA Bučovice se nervozita posledních minut před startem nedotýká.

Lucie Opělová těsně před soutěží.

Reprezentantky Japonska soutěžily v angličtině.

Po návratu z prvních soutěží pohled z terasy Jugendherberge. O jé! Balón na hannoverském nebi připomíná sázku trenéra Jaroslava Zaviačiče: pokud by český závodník v Hannoveru překročil 800 za minutu, poletí balónem ...

Eliška Klimková ze Zlína v učebně hannoverské Schillerschule, kde se v soutěžích kategorie strojového těsnopisu stala úspěšným "zlatokopem".

Libor Hais z Klatov se připravuje na dvě stříbra a bronz v kategorii juniorů. Úspěšně tak doplňuje rodinnou sbírku trofejí - jeho starší bratr Petr se mezi praktiky k medailovému umístění slibně probojovává.

Počítače mají za sebou už dvojí demontáž, cestu autobusem, nyní už čekají v jedné ze tříd Schiller-Schule na instalaci pro využití v diktovacích soutěžích. K jejich další montáži se posilují čeští účastníci "diktovacích" soutěží. 

Stříbrné Lucii Opělové pomáhá při věčném stěhování počítače lausanneský mistr světa Petr Hais, který hned při prvním startu v kategorii praktiků díky skvělým výkonům obsadil mimo jiné cenná dvě osmá a jedno desáté místo.

Díky Anděle Sedláčkové (OA a SZeŠ Bruntál) a její dceři měla naše výprava jednotné dresy. Cizinci soutěžící ve žlutém často zastavili

Textovka: "Asi se těch 800 povedlo, teď čekáme na další soutěže".

První chvilky klidu po soutěžích v jedné z obrovských hannoverských ploch zeleně. Teď už je rozhodnuto. Budou výkony stačit na slušné umístění?

Petr Hýl a jeho noční můra: v soutěži "profesionální zpracování textů" zešedivěl textový odstavec místo na 10 % na 25 %. To ho ve výsledkové listině může posunout pěkně dozadu!

Těsně před kongresovým referátem přidal našemu řečníkovi předsedající Ital Gian Paolo Trivulzio 3 minuty. To je skvělé, do časového limitu se vejde i kritika zkoušky ECDL, honem tedy ještě pár poznámek ...

Ofenzivní referát s ukázkami (v provedení Heleny Matouškové) na téma boje proti klávesnicovému analfabetismu u mladých lidí i dospělé inteligence přednesl předseda Interinfo ČR Jaroslav Zaviačič.

Připravené poháry pro nejlepší se klidně mohly začít rozpočítávat: téměř každý třetí poputuje směr ČR.

V základní disciplíně - psaní na počítači - obsadili naši reprezentanti první a třetí místo. Prezident jury Mauro Panzera blahopřeje Heleně Matouškové za světový rekord (24 624 úhozů za 30 minut se 4 chybami), bronzovou medailí je již dekorován Petr Jagoš.

Fotografování stupňů vítězů nejlépe obsazené disciplíny nebralo konce. Zatímco stříbrný Španěl Nunez Hidalgo dále trpělivě pózuje, Petr Jagoš už kontroluje správnost diplomu a Helena Matoušková zjevně přemítá, kolik sektu se do poháru vejde.

Stoprocentně dobyla stupně vítězů sestava českých juniorů v profesionálním zpracování textů": 1. Petr Hýl (Zlín), 2. Petr Sekanina (Brno), 3. Martin Stříž (Bučovice).

V soutěži "rychlý převod textu" mohly mít stupně vítězů klidně ještě jedno místečko navíc a stejně by byly obsazeny pouze českými barvami: 1. Eliška Klimková, 2. Lucie Opělová, 3. Libor Hais, pověstná bramborová medaile zbyla na Ivanu Jágrikovou.

Zachytit aspoň tři minuty náročného diktátu se v kategorii strojového těsnopisu podařilo pouze dvěma reprezentantům ČR: Elišce Klimkové a Liboru Haisovi.

V tradiční "třicítce" si za neporazitelným německým fenoménem Peterem Dudziakem vybojovala stříbro Eliška Klimková. Cestu k jejímu razantnímu výkonnostnímu vzestupu vydláždil nejen obrovský talent, ale i vysoké tréninkové dávky.

Při vyhlášení výsledků v kombinaci (zpracování textů z opisu a z diktátu) již na krku naší zlaté Elišky i stříbrného Libora visely úctyhodné sbírky medailí. 

Markéta Slavíčková (NÚOV) v Hannoveru odvedla obrovský kus práce při automatickém vyhodnocování ve skupině ZAV-JURY.

Zlatá Eliška Klimková (Hannover 2001) se zlatým Petrem Haisem (Lausanne 1998).

Odborně i společensky vždy vynikajícímu webmasterovi stránek ZAV a Interinfo ČR - Petru Hýlovi ze Zlína od této chvíle nelze vytýkat, že se umí zatvářit jako mistr světa. V Hannoveru se totiž mistrem světa stal!

Moravskou metropoli Brno v soutěži "profesionální zpracování textů" ziskem stříbrné medaile úspěšně reprezentoval Petr Sekanina.

Ve společnosti bronzového manžela Petra Jagoše a zlatého Petra Hýla se letos nestartující Hanka Jagošová (v Lausanne 13. mezi praktiky!) snadněji rozhodovala, že své mateřské povinnosti začne kombinovat s tréninkem.

Přiťuknutí dvěma "stříbrnými" poháry zatím doslova nasucho testuje těsně po vyhlášení výsledků dvojnásobný mistr světa Libor Hais.

O úspěch české reprezentace se zasloužili i soutěžící, kteří se do medailových pozic neprobojovali. Ve společnosti medailisty Martina Stříže tři z nich: Hanka Schejbalová (Choceň), Ivana Jágriková (Mariánské Lázně), Martina Kobzová (Karviná).

Náročnost diktátu tentokráte neumožnila vystoupit na stupně vítězů Heleně Bendové, bývalé mistryni světa v grafickém těsnopisu. Radost z kolektivního úspěchu české výpravy ovšem sdílí, zblízka si přišla prohlédnout část české sbírky pohárů. 

"Proč ty poháry nejsou tradičně plechové? Dopravit tak daleko hned 15 kousků křehkých trofejí nebude snadné ..."

"Těžší bylo je vybojovat. Většina výprav nemá co odvážet, ti nám mohou jenom závidět," ujišťuje skvělý řidič Milan Beinhauer.

Stupně vítězů hned po vyhlášení výsledků obsadila výprava Interinfo ČR.

Před závěrečným banketem. Zleva Jaroslav Konůpek (NÚOV Praha), Jiří Voloch (Bruntál), Pavel Hlaváč (Bučovice), Markéta Slavíčková (NÚOV Praha), Tomáš Klápa (Neveklov), Petr Oravec (Pelhřimov), Veronika Tichá (Bystřice n. P.), Hana Schejbalová (Choceň), Petr Sekanina (Brno).

Americký strojový stenograf španělského jména (Rodriquez) ve slavnostním odění svých afrických předků ve společnosti české světové rekordmanky.

Prezident jury Mauro Panzera (Švýcarsko) při závěrečném banketu hovořil s vedoucím české skupiny již o plánech na příští světový kongres Řím 2003.

Dárek pro svého trenéra družstvo ČR zvolilo symbolicky: perpetuum mobile - neustávající aktivita.

Při celodenním výletu si historické město Goslar prohlédl i nový generální sekretář Intersteno, vynikající praktik i teoretik v oblasti zpracování informací, Danny Devriendt z Belgie.

Celodenní výlet je vždy příležitostí k zajímavým setkáním. Na snímku vedoucí české skupiny s členkou organizačního výboru, pověřenou organizací jury, Waltraut Dierks.

Petr Hýl, Pavel Hlaváč, Hanka Schejbalová, Jiří Voloch a Martin Stříž čekají na další atrakci celodenního výletu - úzkokolejný vlak, tažený parní lokomotivou.

Vedoucí turecké delegace Ihsan Yener dojednává možnost internetového tréninku ZAV v turečtině. S anglickým tlumočením pomáhá Petr Jagoš.

Výjimečně se nestěhují počítače, ale materiální základna k večerní oslavě.
Úvodem oslavy v zahradě Jugendherberge si sektem ze svých "zlatých" pohárů připila trojice nejúspěšnějších reprezentantů ČR - Eliška Klimková, Helena Matoušková, Petr Hýl.
Do "zlatých" pohárů se vešlo velmi důstojné množství sektu. Přesně 1,5 litru!
Tabule zahradní slavnosti připravena. Francouzské Beaujolais je v Hannoveru oproti Praze za poloviční cenu.
K druhému přípitku se přidali i "stříbrní" - Libor Hais, Lucie Opělová a Petr Sekanina.
"Bronzoví" Martin Stříž a Petr Jagoš doplnili osmičlenný hannoverský "klub českých medailistů". Jeho členové si domů odvezou celkem 15 pohárů!
Tomu se říká úroda. Ještě před pár měsíci jsme o takovém úspěchu mohli jenom snít.
Obří tužkou a moudrou sovičkou, měnící barvu podle počasí, byli obdarováni přátelé z NÚOV - Jaroslav Konůpek a Markéta Slavíčková.
Zasněnému bilancování Aleny Ošancové při oslavě předcházely stovky hodin práce. Nejen že pro Hannover připravila dva skvělé studenty své školy (OA Bučovice), ale organizačně pomáhala na tréninkovém soustředění ve Zlíně (tam ještě ve spolupráci s kolegyní Ivou Slámovou z Gymnázia a SZeŠ Bystřice n. P.) i během celého šampionátu v Hannoveru.
Hanka Schejbalová z Chocně přemítá, zda byly náročnější tréninky před mistrovstvím, nebo tato oslava po mistrovství.
Poháry jsou uschovány v bezpečí, slabší jedinci již spí. Silné jádro si stále ještě nepřipouští, že mistrovství světa končí.
Noc už nesálá zrovna poledním parnem. Helena si zahřívá ruce, jakoby měla za chvíli usednout k počítači. Záda jí hřeje svetr vicemistra světa Petra Sekaniny, duši pocit, že končí mistrovství světa, jehož výsledky předčily ta nejoptimističtější očekávání.
Pátek 4. 8. 2001 - Hannover 2001 končí, nechť se nás co nejvíce sejde v Římě 2003!

Copyright © 2008 ZAV | design & coding by b105