Mistrovství ČR 2004

2. - 3. prosince 2004 proběhlo už potřetí v budově Obchodní akademie Praha, Heroldovy sady, mistrovství ČR ve zpracování textů. Vedle hostitelů domácí OA nesly největší břemeno příprav a práce na průběhu soutěží Interinfo ČR a Český těsnopisný spolek a Národní ústav odborného vzdělávání. Sponzorsky mistrovství podpořila zejména firma Hewlett Packard. Na slavnostní zahájení přišla účastníky povzbudit pracovnice MŠMT ing. Marta Svátková, za Městskou část Praha 10 mgr. Janeček, za NÚOV ing. Dana Kočková. Pracovními hosty byla i dvojice soudce - zapisovatel z teplického soudu. Z debaty vzešly slibné náměty pro  oboustranně přínosnou kooperaci.

Slavnostní zahájení (zleva) Dana Kočková (NÚOV), Marta Svátková (MŠMT), Markéta Slavíčková (NÚOV / STÚ), Jaroslav Zaviačič (Interinfo ČR), Petr Klínský (OA Praha, Heroldovy sady)

První den mistrovství se utkali v disciplíně zvané "wordprocessing" specialisté na práci v textovém editoru. Zadání, průběh soutěže i vyhodnocení řídila ing. Markéta Slavíčková z NÚOV. Hned poté byly odstartovány disciplíny ve zpracování mluveného slova. Novinkou byla možnost přihlásit se i do cizojazyčných diktátů. Členové Českého těsnopisného spolku, zejména ing. Ludmila Nováková a dr. Jiří Novák, zajistili slovenštinu, němčinu a angličtinu. Pro mnohé účastníky byl start experimentem s mnoha otazníky. Za nadějný přínos lze v perspektivě blížícího se mistrovství světa (červenec 2005, Vídeň) považovat i to, že někteří odvážní (např. Iveta Kolarovčeková ze ZŠ Město Albrechtice) neuspěli jen velmi těsně a odváželi si z Prahy motivaci k další přípravě. Naše největší opory ve zpracování diktátu (ing. Helena Bendová, OA Praha, Dušní v grafickém a ing. Helena Matoušková, pracoviště ZAV ve strojovém těsnopisu) své postavení potvrdily dokonce výkony oproti poslednímu světovému šampionátu (Řím 2003) vyššími.

Mistryni ČR v grafickém těsnopisu Heleně Bendové předává diplom Dana Schudichová (OA Praha, Heroldovy sady), hlavní organizátorka mistrovství.

Náplní druhého dne byly nejpočetněji obsazené soutěže, korektura textu a opis. Výsledkové listiny ukazují, že naši "římští" reprezentanti i noví soutěžící od posledního světového šampionátu nezaháleli. Vedle individuální podpory prostřednictvím internetu, velkých tréninkových soustředění či tréninků v pražské centrále Interinfo největší obdiv zasluhuje nepochybně Obchodní akademie Praha, Heroldovy sady. Pravidelná příprava na soutěže pomohla k razantnímu zvýšení výkonů nejen vlastním studentům, ale i několika dalším účastníkům tréninků včetně několika pražských vysokoškoláků. Vždyť před dvěma lety neporazitelný junior Libor Hais přešel loni do kategorie praktiků a nádherným výkokonem 508 na medaili nedosáhl. Letos předvedl 602 a získal bronz.

Stále dokonalejší systém makroinstrukcí v korektuře textu znásobil vysoké tréninkové dávky tak, že se nemusíme bát ani dlouhodobě neporazitelných reprezentantů Německa. Absolutní hvězda disciplíny, Václav Mikula, provedl za 10 minut 304 textových změn, Lucie Ševcovicová (oba OA Heroldovy sady) 261! Přitom už výkony kolem 50 korektur zasluhují respekt. Konzervativní obsluhou pomocí myši se obvykle za 10 minut nezpracuje ani 30 změn v textu. Kromě potlesku a obdivu ovšem Mikulova neuvěřitelná práce vede i k zamyšlení: dvě ze tří nesprávně provedených korektur jdou právě na vrub jeho zázračné šablony. Ta vznikla rozšířením závodnické, kterou po několikaletém sbírání zkušeností ze zahraničí i od vlastních soutěžících vyvinulo a pro české reprezentanty objednalo Interinfo ČR. Jinou verzi rozšíření používá Jana Abrahamová, která letošní mistrovství ČR vynechala. V zájmu snahy udržet české prvenství i ve Vídni 2005 zajistí Interinfo ČR rozšíření závodnické šablony tak, aby využitím zvukové indikace umožňovala další zrychlení všem našim reprezentantům a navíc byla bezpečnější. Při úrovni, zkušenostech a vysoké tréninkové morálce tím nebude postavení našich nejlepších ohroženo, uvažované specializované tréninkové soustředění pro tuto disciplínu dá šanci všem, aby své výkony využitím dostupných prostředků ještě zvýšili.

Dvojice nejúspěšnějších v kategorii juniorů z hostitelské OA: Václav Mikula (5 zlatých) a Lucie Ševcovicová (3 stříbrné a 1 bronzová medaile)

U opisu textu se za základní profesní kvalifikaci považuje rychlost kolem 200 úhozů za minutu. Je neuvěřitelné, že toto číslo přibližně odpovídá výkonnostnímu rozdílu mezi prvním a druhým soutěžícím ve všech věkových kategoriích! Současně je třeba konstatovat, že i druhé pozice ve všech věkových kategoriích jsou reprezentovány vynikajícími výkony. Srovnání s mistrovstvím ČR 2003:

kategorie žáků 2004: 1. Miloš Černilovský 610, 2. Šárka Bicanová 405; 2003: 1. Miloš Černilovský 487, Petra Kinclová 396

kategorie juniorů 2004: 1. Václav Mikula 820, 2. Lucie Ševcovicová 544; 2003: 1. Václav Mikula, 579, 2. Jana Abrahamová 552

kategorie praktiků 2004: 1. Helena Matoušková 919, 2. Petr Hais 728; 2003: 1. Helena Matoušková 800, 2. Petr Hais  655.

V kategorii žáků ziskem 5 zlatých nejúspěšnější Miloš Černilovský z Hradce Králové

Pozice našich "jedniček" nemá podle dostupných informací ve světě konkurenci. Helena Matoušková se letos po několikatýdenní přípravě prezentovala výsledkem, který zaostal jen o 9 úhozů (necelé procento) za minutu za jejím světovým rekordem z Říma 2003, označovaným za "rekord z říše snů"! Václav Mikula podal výkon, který se dosud nikde na světě ve výsledkových listinách neobjevil nejen v jeho juniorské věkové kategorii, ale (s výjimkou Heleny Matouškové) dokonce ani mezi praktiky! Španěl Nuñez Hidalgo se totiž na stupních vítězů v Římě vklínil mezi naši Helenu Matouškovou a Petra Haise výkonem 805 čistých úhozů za minutu. Dvojici zkušených praktiků "šestistovkařů" na 3. a 4. místě (Libora Haise a Lucie Opělové) rozšířila v letošní výsledkové listině Hana Jagošová. Po mateřské pauze se vrátila mezi závodníky a několikatýdenní trénink jí dával reálné šance na bronzové umístění. Ke sportu bohužel patří i štěstí, k našemu navíc i závislost na technice. Počítač nevydržel transport, náhradní z techniky hostitelské OA zase Hančinu rychlost. Dobrý sportovec se umí radost z úspěchu, nedá se ale zlomit neúspěchem, zvláště nezaviněným. Hanka během pár minut po startu viděla, že jí náhradní počítač text zobrazuje se zpožděním a nepřesně, přesto dobojovala.

Protože spoluorganizátorskou zátěž včetně poskytnutí budovy pro mistrovství republiky po třech úspěšných letech chce Obchodní akademie Heroldovy sady předat jiné škole či organizaci, zůstává největším otazníkem do budoucna právě místo konání stále kvalitnějšího mistrovství ČR. Další otazníky už jsou příjemné: pražský šampionát ukázal, že ČR zvyšuje potenciál konkurenceschopného reprezentačního družstva, že pokud někdo z jakýchkoli důvodů ze soutěžení odchází, má hned několik velmi důstojných nástupců. Kolikrát jsme si už říkali, že skvělé výkony našich mistrovství nebude snadné překonat? Kéž by další rekordy, nejlepší osobní výkony ve všech kategoriích padaly ještě o něco dříve - v červenci 2005 ve Vídni!

Klatovští bratři Petr a Libor Haisovi získali celkem 8 medailí, Petr se stal nejvšestrannějším účastníkem mistrovství ČR 2004.

zav

Foto: Libor Hais, Jana Hofmannová, Helena Matoušková

Výsledkové listiny:

Opis 30 minut (penalizace 100)

Korektura textu

Těsnopis grafický + stenotypistika

Těsnopis strojový

Fast transcription

Těsnopis vícejazyčný

Wordprocessing

Kombinace